3 najlepsze kroki, aby przygotować się do sesji nauki języków obcych

21 lipca 2021

Jednym z najbardziej popularnych tematów w nauce języków obcych w dzisiejszych czasach nie jest po prostu "jak nauczyć się francuskiego" lub "jak nauczyć się chińskiego mandaryńskiego", ale "jak nauczyć się, jak się uczyć". "

Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z logiką, jeśli wiesz, jak nauka działa w ogóle, możesz zastosować te zasady do każdego języka, tematu lub umiejętności pod słońcem, w przeciwieństwie do bycia ograniczonym tylko do niektórych tematów.

I jest to rozsądne rozumowanie. Wiele z tego, czego tutaj uczę, zarówno moich klientów, jak i czytelników takich jak Ty, ma związek właśnie z tą ogólną umiejętnością uczenia się, a nie z konkretnymi, ograniczonymi sub-umiejętnościami.

Ale jedną z części tego całego procesu, którą często widzę zaniedbaną, jest to, co robisz, zanim usiądziesz do nauki. I to jest problem, ponieważ skuteczność każdej sesji uczenia się jest często bardzo zależna od rzeczy, które nie mają nic wspólnego z uczeniem się w ogóle, jak to, czy twój smartfon przerywa ci w połowie sesji, czy nie.

Dzisiaj chciałabym podzielić się trzema krokami, które pomogą Ci przygotować się do udanej sesji nauki, tak abyś kiedy będziesz się uczyć, mógł to robić w najbardziej skoncentrowany i efektywny sposób.

Krok 1: Stwórz "wskazówki nawyku", które zachęcą Cię do nauki

Nauka języka powinna być codziennym nawykiem. W większości przypadków, nawyk jest wyzwalany przez sygnały nawyku - coś w twoim otoczeniu, co motywuje cię do zaangażowania się w sam nawyk. Dobrymi wskazówkami mogą być przedmioty, dźwięki, zapachy, a nawet pora dnia.

1.Pierwszą i najważniejszą wskazówką, którą powinieneś stworzyć, jest wskazówka dotycząca czasu.

Moim osobistym wyznacznikiem czasu jest godzina pobudki. Każdego ranka, pierwszą rzeczą jaką robię po przebudzeniu jest siadanie do sesji językowej.

Ponieważ każdy dzień zaczynam od nauki języka, jest prawie niemożliwe, żebym o tym zapomniał. Mój mózg wie automatycznie: gdy tylko otworzę rano oczy, to jest czas na naukę!

student

Idealnie byłoby, gdybyś tak zorganizował swój plan dnia, abyś codziennie siadał o tej samej porze do nauki. Nie musi to być koniecznie poranek.

2. Druga wskazówka dotycząca nawyku to seria wskazówek związanych z tym, jak organizujesz swoje środowisko do nauki.

Aby zmotywować się do codziennej nauki, Twoje otoczenie musi być tak zorganizowane, aby nauka była jak najszybsza i nie wymagała wysiłku.

Najprostszym sposobem stworzenia środowiskowych wskazówek dotyczących nawyków jest trzymanie materiałów do nauki pod ręką. Niezależnie od tego, czy uczysz się przy pomocy książki, aplikacji na smartfona, karteczek czy nawet komputera, materiały te powinny znajdować się w widocznych, łatwo dostępnych miejscach.

Osobiście lubię uczyć się przy biurku, zazwyczaj z pomocą komputera, notatnika, ołówka i luźnych kartek papieru.

Zamiast trzymać te rzeczy porozrzucane po całym mieszkaniu, dbam o to, by zawsze znajdowały się na biurku, gdzie widzę je zaraz po przebudzeniu. W ten sposób przedmioty te przypominają mi, że mam usiąść i uczyć się przez cały dzień.

Krok 2: Ograniczenie czynników rozpraszających, aby się skupić

Koncentracja jest cennym zasobem do nauki. Jednak trudno jest się skupić, a jeszcze trudniej utrzymać koncentrację, gdy już ją osiągniemy.

Każdy drobiazg, od powiadomienia o SMS-ie po włączony w tle telewizor, może odciągnąć naszą uwagę od nauki i sprawić, że cały proces będzie mniej efektywny.

Następnym krokiem w kierunku przygotowania się do udanej sesji nauki języka jest zorganizowanie swojego otoczenia tak, aby sprzyjało niezakłóconej koncentracji i minimalizowało uciążliwe rozproszenia.

1. Poradzić sobie z telefonem

Jeśli chodzi o ograniczanie czynników rozpraszających, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest Twój telefon. Aby powiadomienia o tekstach i połączeniach telefonicznych nie odciągały Cię od nauki, zalecam ustawienie telefonu w tryb samolotowy, zanim usiądziesz.

A jeśli nadal kusi Cię, by spojrzeć na telefon, możesz nawet spróbować trzymać go w innym pokoju.

2. Utrzymuj swoje środowisko nauki w czystości

Innym sposobem, aby pozostać skupionym podczas nauki jest zmniejszenie i wyeliminowanie bałaganu w przestrzeni, w której się uczysz.

Podczas sesji uczenia się, jest to całkiem naturalne dla twojego umysłu, aby wędrować. Będziesz mentalnie zmagać się z mylącym zdaniu lub trudnej koncepcji gramatyki, i nagle coś złapie twój wzrok. Może to być książka, którą chcesz przeczytać, może rachunek, który trzeba zapłacić, a może nawet jakieś stare rzeczy, które trzeba oddać lub wyrzucić.

Nagle utknąłeś myśląc o tych rzeczach i zapomniałeś o tym, co właściwie miałeś robić - uczyć się!

Jeśli twoje środowisko nauki jest zbyt zagracone - to znaczy pełne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z nauką - może się okazać, że łatwo stracisz koncentrację i będziesz bezproduktywnie marzyć.

Aby tego uniknąć, zalecam utrzymywanie miejsca nauki w czystości i porządku, na ile to tylko możliwe.

Oznacza to utrzymywanie biurka w czystości i usunięcie z niego przedmiotów niezwiązanych z nauką. Może to również oznaczać ścielenie łóżka, składanie prania i odkurzanie podłogi przed nauką, tak aby nie rozpraszały Cię te rzeczy podczas nauki.

Krok 3: Ustaw się w odpowiedniej pozycji

Kolejnym i ostatnim krokiem, który powinieneś podjąć przed rozpoczęciem codziennej sesji jest ułożenie ciała w sposób, który sprzyja uczeniu się.

W zależności od punktu widzenia, może się to wydawać oczywiste, a nawet niepotrzebne, ale posłuchaj mnie:

Skupienie to stan umysłu. I tak jak na każdy stan umysłu, ma na niego wpływ stan fizyczny. Jeśli jesteś zmęczony, głodny, smutny lub zestresowany, będziesz miał znacznie trudniejszy czas, aby uzyskać swoją codzienną naukę zrobić.

Dlatego zanim usiądziesz, zwróć uwagę na to, jak się czujesz.

  • Czy jesteś zmęczony? Napij się wody lub weź filiżankę kawy.
  • Jesteś głodny? Udaj się do kuchni po lekką przekąskę.
  • Jesteś zestresowany? Włącz jakąś kojącą muzykę lub przebierz się w wygodne ubranie.

Następnie, gdy usiądziesz do nauki, chcesz dosłownie usiąść na krześle, używając właściwej postawy. Dzięki temu zachowasz czujność i zmniejszysz ryzyko zaśnięcia, zwłaszcza w porównaniu z nauką w pozycji leżącej.

Wreszcie, kiedy już usiądziesz, ustaw siebie i swoje materiały do nauki w sposób, który będzie wygodny i komfortowy dla zakończenia nauki.

Obecnie, na przykład, stosuję moją własną technikę tłumaczenia dwukierunkowego do materiałów kursu duńskiego Assimil.

Materiały te składają się z książki i plików audio, co oznacza, że podczas nauki muszę mieć do dyspozycji zarówno książkę, jak i komputer.

Aby proces nauki przebiegał płynnie i wygodnie, kładę komputer po lewej stronie, a podręcznik i notatki po prawej.

Dzięki temu mogę wstrzymywać i odtwarzać audio lub wideo lewą, niedominującą ręką, jednocześnie kontynuując pisanie i robienie notatek prawą (dominującą) ręką.

Właściwa pozycja dla Ciebie będzie zależała od Twoich czynności uczenia się i osobistych preferencji, więc nie krępuj się eksperymentować. Ostatecznym celem jest siedzenie i uczenie się w pozycji, która zapewni Ci skupienie i efektywność w tym, co robisz, więc nie krępuj się eksperymentować.

Czas przygotować się do nauki języka

 

W czasach, gdy samodzielna nauka staje się coraz bardziej powszechna, wiele osób dyskutuje i debatuje nad znaczeniem "nauki jak się uczyć".

Podczas gdy nauka jak się uczyć jest niezwykle ważna w każdej dyscyplinie, uważam, że równie ważne jest, aby wiedzieć jak się przygotować do każdej sesji nauki języka, ponieważ nawet jeśli wiesz jak się uczyć, nie gwarantuje to, że będziesz się skutecznie uczył w praktyce.

Jak zapewne zauważyłeś, kroki, którymi podzieliłam się powyżej, nie są przeznaczone do ćwiczenia w izolacji. Zamiast tego, są one przeznaczone do włączenia do Twojego stylu życia, tak abyś mógł uczyć się z maksymalną efektywnością, każdego dnia.

Autor

Monika Rogóż

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować