7 wskazówek, jak poprawić rozumienie ze słuchu (które nigdy nie zawodzą)

9 czerwca 2021

Kiedy ludzie pytają mnie, jak poprawić rozumienie ze słuchu w języku obcym, zawsze przychodzi mi na myśl ta sama historia:

Jest to historia amerykańskiego studenta o imieniu Alex, który zatrudnił mnie jako swojego trenera językowego.

Od samego początku uderzyło mnie to, że Alex był dość sfrustrowany swoimi postępami.

"Nieważne co robię, nie mogę zrozumieć hiszpańskiego. Cały czas ćwiczę swoje umiejętności słuchania, ale nic nie działa".

Zapytałem go, jak zazwyczaj ćwiczy.

"Cóż, oglądam filmy i wideo online", powiedział. "Jednak bez względu na to, jak bardzo się staram, ledwo mogę cokolwiek zrozumieć".

Oni wszyscy mówią za szybko" - dodał w końcu.

Wtedy zrozumiałem, na czym polega problem. Widziałem go już u wielu studentów, a nawet sam się z nim zetknąłem.

To, co Alex próbował zrobić, to poprawić zbyt wiele, zbyt szybko. Chciał zrozumieć skomplikowane materiały na poziomie rodzimym, ale nie był jeszcze na to gotowy.

Aby pomóc Alexowi odnieść sukces, musiałem zmienić jego sposób myślenia. Musiałam przekonać go do zmiany rutyny słuchania, tak aby mógł uczyć się i doskonalić w odpowiednim tempie. Obawiałem się, że bez tej zmiany będzie się nadal frustrować i być może przestanie się uczyć.

W ciągu następnych tygodni nauczyłem tego ucznia moich siedmiu najskuteczniejszych wskazówek, jak poprawić rozumienie ze słuchu.

Dziś podzielę się z Tobą tymi samymi wskazówkami.

Zaczynajmy.

1. Wybieraj zrozumiałe materiały

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić, aby poprawić swoje umiejętności słuchania, jest słuchanie materiału, który już w większości rozumiesz.

Ten rodzaj materiału, znany jako "zrozumiały materiał wejściowy", to każdy materiał audio, który jest nieco powyżej Twojego obecnego poziomu umiejętności.

słuchawki

Poziom każdego z nas jest nieco inny, więc trudno to określić w sposób obiektywny, ale powiedziałbym, że zrozumiałe wejście to każde źródło dźwięku, które możesz już zrozumieć w co najmniej 60%-80%.

Może wydawać się sprzeczne z intuicją słuchanie materiałów, które są powyżej Twojego poziomu umiejętności, ale w rzeczywistości jest to niezwykle ważne.

Dzieje się tak, ponieważ jeśli słuchasz rzeczy, których w większości nie rozumiesz, spędzisz większość czasu sfrustrowany i zdezorientowany. Możesz rozszyfrować kilka słów tu i tam, ale będziesz się zmagać z poskładaniem sedna tego, co się dzieje.

Tak właśnie było w przypadku Alexa. Bardzo chciał zrozumieć filmy, podcasty i wideo online, więc właśnie tego próbował słuchać. Jednak te materiały na poziomie rodzimym były tak dalece ponad jego poziomem, że tylko spowalniały jego postępy, zamiast je wspierać.

Aby osiągnąć taki wysoki poziom, do jakiego aspirował Alex, należy zbudować "drabinę" zrozumiałych materiałów. Zacznij od tego, co rozumiesz, a następnie, w miarę wzrostu Twojego poziomu, stopniowo słuchaj coraz trudniejszych materiałów audio.

Na przykład, właśnie dlatego zawsze każę moim uczniom zaczynać naukę od solidnego słuchania i czytania. Jest to najlepsza metoda, jaką znalazłem, aby poprawić umiejętności słuchania od pierwszego dnia nauki.

Kiedy uczniowie mają już tę rutynę na miejscu, mogą przejść do trudniejszych zadań, które obejmują tylko słuchanie, między innymi.

2. Słuchaj tego, co sprawia Ci przyjemność

Zrozumienie większości tego, czego się słucha, jest podstawowym krokiem do poprawy swoich umiejętności. Kiedy już to zrozumiesz, musisz zdecydować, z jakimi rodzajami zrozumiałych treści będziesz ćwiczyć.

Chociaż technicznie rzecz biorąc możesz słuchać wszystkiego, co spełnia standard 60%-80% zrozumiałości, najlepiej wybierz materiały, które są istotne i interesujące dla Ciebie jako osoby.

Jest to ważne, ponieważ istotne i interesujące materiały będą zawsze przyjemniejsze do słuchania w porównaniu do innych zasobów. Jeśli słuchanie sprawia Ci przyjemność, będziesz miał większą motywację do dalszego słuchania i będziesz bardziej odporny na przerywanie lub utratę koncentracji.

W praktyce oznacza to, że powinieneś być bardzo wybredny co do tego, czego używasz, a czego nie używasz jako źródła do słuchania.

Tylko dlatego, że w twoim podręczniku jest długi dialog audio na temat wyjazdu na lotnisko lub zakupów w centrum handlowym, nie powinieneś czuć się zobowiązany do jego wysłuchania. Bądź selektywny i upewnij się, że większość czasu przeznaczonego na ćwiczenia spędzasz z materiałami audio, których słuchasz z przyjemnością i które odpowiadają Twoim celom i zainteresowaniom.

3. Skup się na szerszym obrazie, nie na drobnych szczegółach

Ze wszystkich głównych umiejętności językowych, umiejętność słuchania wymaga największej koncentracji. Dzieje się tak dlatego, że jeśli nie skupisz się na tym, czego słuchasz, możesz przegapić główną "wiadomość", która jest przekazywana.

Co gorsza, zazwyczaj nie możesz "wrócić do początku", aby odzyskać informacje, które Ci umknęły; w większości przypadków będziesz musiał zmuszać ludzi do powtarzania, co może kosztować czas i energię oraz powodować frustrację. Nawet jeśli można "przewinąć do tyłu" (np. w przypadku nagrań audio), trudno jest zidentyfikować dokładną informację, która umknęła.

Z tego powodu najważniejsze jest, aby podczas słuchania skupić się na "szerszym obrazie" i nie rozpraszać się drobnymi szczegółami.

Mówiąc "szerszy obraz", mam na myśli sedno lub ogólne przesłanie tego, czego słuchasz. Jeśli ktoś mówi do Ciebie: "Jakie lubisz filmy?", możesz zrozumieć sedno, rozumiejąc tylko słowa "jakie", "filmy" i "lubię", lub nawet tylko "filmy" i "lubię". Te dwa słowa mogą dać Ci większość kluczowego kontekstu zdania, nawet jeśli nie rozumiesz pięciu innych słów obok nich.

Dlatego właśnie słuchanie zrozumiałych informacji jest tak cenne. Nawet jeśli nie rozumiesz jednego czy dwóch słów w usłyszanym tekście, słowa, które już znasz, często pomogą Ci go zrozumieć.

Nie poddawaj się więc, jeśli nie rozumiesz pojedynczych słów. Po prostu słuchaj dalej i skup się na "wielkim obrazie", który rozumiesz, aby uzupełnić brakujące informacje.

4. Słuchaj i słuchaj ponownie w różnym tempie

Jeśli początkujący uczący się jakiegokolwiek języka mogą zgodzić się co do jednej rzeczy, to jest nią to, że język mówiony z prędkością rodzimego użytkownika jest szybki .

Native speakerzy mówią tak szybko i płynnie, że uczący się często nie mają czasu, aby mentalnie rozłożyć na czynniki pierwsze dźwięki, słowa i znaczenie tego, co słyszą - a nawet jeśli im się to uda, native speaker jest już zazwyczaj w zupełnie innym temacie.

Aby móc słuchać rodzimych użytkowników języka w normalnym tempie, nie można od razu rzucić się na głęboką wodę i słuchać z pełną prędkością. Szybkość, podobnie jak słownictwo, odgrywa rolę w zrozumieniu materiału. Z tego powodu, prawdopodobnie będziesz musiał najpierw słuchać w wolniejszym, bardziej zrozumiałym tempie, zanim będziesz mógł stopniowo zwiększać tempo do tempa rodzimego.

Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

- Kiedy rozmawiasz z jednym lub kilkoma rodzimymi użytkownikami języka, możesz po prostu grzecznie poprosić ich o zwolnienie tempa, kiedy mówią do Ciebie, lub o wolniejsze powtarzanie pewnych szczegółów.

- Kiedy słuchasz nagrania, możesz odtwarzać je z różnymi prędkościami, w tym 0,25x i 0,5x. Dostępność opcji odtwarzania zależy od odtwarzacza multimedialnego, którego używasz, ale darmowe zasoby takie jak YouTube, Audacity i VLC media player pozwalają na tego rodzaju regulacje prędkości.

Z tych opcji, druga jest zazwyczaj najwygodniejsza do nauki. Po prostu weź dowolny plik audio i dostosuj prędkość odtwarzania, aż będziesz w stanie zrozumieć, co jest mówione. Posłuchaj go kilka razy z mniejszą prędkością, a następnie zwiększ prędkość krok po kroku, aż osiągniesz natywną prędkość ponownie.

5. Ucz się aktywnie poprzez robienie notatek

Jako uczący się, łatwo jest postrzegać słuchanie jako czynność wyłącznie pasywną. W przeciwieństwie do mówienia, czytania i pisania, tak naprawdę nie musisz nic robić, żeby słuchać; wystarczy, że będziesz w zasięgu słuchu, a dźwięki same będą docierać do Twoich uszu.

Pasywna jakość słuchania jest świetna, kiedy chcesz po prostu usiąść, zrelaksować się i posłuchać muzyki lub dialogu w filmie. Nie jest jednak tak dobra do efektywnej nauki.

Widzisz, nauka przebiega najlepiej, kiedy jest aktywna - kiedy Ty, uczący się, jesteś zaangażowany w to, co robisz i podejmujesz działania, aby przetworzyć nowe informacje. Jeśli nauka nie jest aktywna, przyswajasz mniej informacji, a nawet ryzykujesz, że szybko zapomnisz, czego się nauczyłeś.

Aby uzyskać maksymalną wartość ze słuchania, musisz zamienić słuchanie bierne na aktywne, co znacznie zwiększy Twoje zrozumienie i poziom retencji. Jednym z najlepszych sposobów na to jest robienie notatek podczas słuchania.

Kiedy pracujesz nad umiejętnością słuchania, weź notatnik lub kartkę papieru i wykonaj następujące czynności:

 • Zapisz temat nagrania
 • Jeśli jest wielu mówców, zapisz ich imiona lub wymyśl dla każdego z nich etykietę (np. Mówca 1, Mówca 2)
 • Zapisz sedno wypowiedzi każdego z mówców, w tym główne kwestie, które próbują przekazać
 • Jeśli często słyszysz słowo, którego nie rozumiesz, spróbuj je zapisać, aby móc je później sprawdzić
 • Jeśli jakieś słowo lub zdanie wyda Ci się interesujące, zapisz je, abyś mógł przećwiczyć jego użycie w swoich własnych rozmowach.


Słuchając i robiąc notatki w tym samym czasie, będziesz o wiele bardziej zainteresowany i zaangażowany w treść audio, a w rezultacie będziesz uczyć się w sposób o wiele bardziej zorganizowany i efektywny.

6. Zmieniaj rutynę słuchania

Aby jakakolwiek rutyna w nauce języka była skuteczna, musi Cię ona zainteresować. Aby osiągnąć długotrwały sukces, musisz być zaangażowany w wiele różnych działań, które stanowią dla Ciebie wyzwanie i sprawiają, że chcesz się uczyć dzień po dniu.

Twoja rutyna słuchania, która jest istotną częścią Twojej codziennej rutyny uczenia się, powinna być często zmieniana, mieszana i urozmaicana w podobny sposób.

Nawet jeśli lubisz odtwarzać dźwięk z języka siedząc przy biurku, nie rób tego cały czas. Spróbuj słuchać języka docelowego również w innych miejscach i czasie.

Może to być np. słuchanie podczas

 • Czytając transkrypcję nagrania
 • Wykonujesz prace domowe
 • dojeżdżając do pracy i z pracy
 • Ćwicząc
 • Słuchanie muzyki w języku docelowym

Wypróbuj tak wiele wariantów ćwiczeń słuchowych, jak tylko przyjdzie Ci do głowy. Kiedy już znajdziesz kilka, które Ci się spodobają, możesz włączyć je do swojej rutyny poprzez zmianę ćwiczeń w określone dni tygodnia.

7. Bądź cierpliwy

Pamiętasz mojego studenta Alexa?

Nawet na samym początku mogłam stwierdzić, że bardzo mu się spieszyło, aby dobrze nauczyć się hiszpańskiego. Uczył się bardzo pilnie i zawsze starał się zagłębić w materiał na wysokim poziomie, nawet zanim był gotowy. I jak wiecie, nie do końca mu to wychodziło.

Największą lekcją, jaką musiałem mu przekazać, było to:

Bądź cierpliwy.

Umiejętność słuchania, jak każda dobra rzecz, wymaga czasu, aby się rozwinąć. Zależą one od wielu różnych czynników (w tym czasu poświęconego na naukę, ilości słuchania i głębi słownictwa), z których żaden nie może być osiągnięty na skróty.

Jedynym sposobem na "szybką" poprawę rozumienia ze słuchu jest bycie konsekwentnym. Ćwicz codziennie, urozmaicaj swoje materiały, zmieniaj swoje zajęcia i przeplataj wszystkie te rzeczy przez swoją rutynę.

Jeżeli potrafisz być konsekwentny i utrzymywać taką rutynę przez miesiące, a nawet lata, wkrótce przekonasz się, że Twoje rozumienie ze słuchu wzrosło wykładniczo. Jeśli nie jesteś cierpliwy i nie potrafisz tego zrobić, Twoje rozumienie ze słuchu będzie rosło w znacznie wolniejszym tempie, jeśli w ogóle.

 

Czas na słuchanie!

Pamiętasz Alexa, mojego amerykańskiego studenta?

Po rozpoczęciu naszej współpracy, pomogłam mu natychmiast wdrożyć te siedem wskazówek do jego rutyny uczenia się języka.

W krótkim czasie był w stanie:

 • Znaleźć materiał do słuchania, który był nieco powyżej jego poziomu
 • Skupić się na treści, która była dla niego przyjemna i interesująca
 • Słuchać głównych punktów słuchanego materiału, bez rozpraszania się tym, czego nie rozumiał
 • Ćwiczyć słuchanie w tempie wolnym, umiarkowanym i szybkim
 • Rób notatki podczas słuchania, aby poprawić rozumienie i zachować słownictwo.
 • Testuj różne ćwiczenia słuchowe
 • Ćwicz cierpliwość i zaufanie do procesu uczenia się.

Pod koniec naszego wspólnego czasu pracy, Alex był w stanie znacznie poprawić swoje rozumienie ze słuchu w języku hiszpańskim.

Czuje się teraz swobodnie podczas rozmów z rodzimymi użytkownikami języka, podczas oglądania filmów i słuchania radia - wszystko to, co chciał robić od samego początku.

Co najlepsze, poprawa umiejętności słuchania zainspirowała go nie tylko do dalszej nauki hiszpańskiego, ale także do nauki innych języków.

W końcu Alex nie potrzebował motywacji, nowych celów ani środków.

Potrzebował jedynie mapy drogowej; musiał wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby podążać we właściwym kierunku.

Teraz i Ty masz te kroki.

Jeśli chcesz poprawić swoje słuchanie, po prostu idź tą ścieżką. Wypróbuj wskazówki, którymi się dzisiaj podzieliłem, i ćwicz je wielokrotnie, aż staną się drugą naturą.

Więcej znajdziesz na: http://szkolakonkret.pl/

Autor

Bartosz Marusarz

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować