Duolingo vs Babbel: Którego z nich powinieneś używać do nauki języka?

19 maja 2022

Powstanie interaktywnych aplikacji całkowicie zmieniło sposób, w jaki uczymy się języków obcych. Jeśli interesujesz się językami obcymi, prawdopodobnie kilka z nich drzemie teraz w Twoim telefonie. Pytanie brzmi: czy są one skutecznymi narzędziami do nauki? A jeśli tak, to które z nich jest najlepsze?

Postanowiliśmy zmierzyć się z dwiema największymi markami w tej branży: Duolingo vs. Babbel.

Duolingo vs. Babbel: przegląd

Duolingo Babbel
Metodologia 5-minutowe lekcje,

Koncentracja: słownictwo

10-20 minutowe lekcje, nacisk: gramatyka, zapamiętywanie zdań.
Cena Bezpłatnie*, ale w 2020 roku Duolingo plus kosztuje:

12,99 USD / miesiąc za 1 miesiąc

7,99 USD/miesiąc na 6 miesięcy

6,99 USD / miesiąc na rok

W 2020 roku Babbel kosztuje:

12,95 USD / miesiąc za 1 miesiąc
8,95 USD/miesiąc za 3 miesiące

7,45 USD/miesiąc za 6 miesięcy

6,95 USD / miesiąc na rok

Liczba języków 38 14
Dla kogo to jest?
 • Prawdziwi nowicjusze
 • Osoby uczące się podstawowych zwrotów przed wyjazdem na wakacje
 • Poliglotów, którzy uczą się wielu języków jednocześnie
 • Uczący się rzadkich języków lub takich, dla których nie ma zbyt wielu zasobów technicznych
 • Dzieci grające na telefonach rodziców!
 • Osoby, które chcą wyrobić sobie nawyk codziennego uczenia się
 • Osoby uczące się hiszpańskiego, francuskiego lub angielskiego na poziomie podstawowym i średnio zaawansowanym
 • Osoby, które uczyły się już jednego drugiego języka
 • Osoby, które lubią uczyć się poprzez logiczne wzory i reguły
 • Ci, którzy wolą wersję stacjonarną od mobilnej
 • Osoby, które szukają materiałów uzupełniających zajęcia językowe
Zabawa? ⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐
Wydajny? ⭐⭐⭐
Przyjazny dla użytkownika? ⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐

Duolingo jest najczęściej pobieraną aplikacją do nauki języków obcych na świecie, niemal bez żadnej konkurencji. Ma 300 milionów użytkowników - to istne imperium. To niewiele więcej niż populacja Stanów Zjednoczonych!

Pod wieloma względami Duolingo jest tak zakorzenione w kulturze popularnej, że stało się czymś więcej niż tylko aplikacją językową. Pojawia się w programach telewizyjnych, jest używana w szkołach, a Duo, sowa Duolingo, stała się nawet źródłem serii memów.

Aplikacja podbiła serca i umysły na całym świecie, więc najwyraźniej robi coś dobrze.

Z drugiej strony, Babbel pretenduje do miana pierwszej na świecie aplikacji do nauki języków obcych. Została założona w 2007 r., kiedy smartfony dopiero zaczynały wchodzić do powszechnego użytku. Aplikacja Babbel nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu królewskości w Internecie jak Duolingo, ale mimo to jest powszechnie znana.

Aby przetestować oba te narzędzia, próbowałem uczyć się hiszpańskiego z Duolingo i Babbel przez dwa miesiące. Dla mnie był to wyraźny zwycięzca.

Recenzja Duolingo

Jak działa Duolingo?

Zaczynasz od wyznaczenia sobie codziennych celów

Proces przyłączenia się do Duolingo jest bardzo prosty. Wybierz język, którego chcesz się nauczyć, motywację do nauki i dzienny cel nauki, od trybu "regularnego" (10 minut dziennie) do "intensywnego" (20 minut dziennie).

Trochę dziwne jest to, że musisz zobowiązać się do codziennego korzystania z aplikacji, zanim jeszcze weźmiesz udział w lekcji; mój milenials trochę się wzbraniał.

To dobrze, że pomaga wyrobić nawyk, ale nie wpadnij w pułapkę korzystania z trybu "intensywnego". Jeśli jesteś wystarczająco zaangażowany, aby spędzić 20 minut dziennie na Duolingo, jesteś wystarczająco zaangażowany, aby korzystać z bardziej efektywnych materiałów do nauki.

Gry są łatwe i przyjemne

Lekcje" w Duolingo są krótkie i satysfakcjonujące - maksymalnie pięć minut. Nacisk kładziony jest na zapamiętywanie i tłumaczenie nowych zdań. Często są to zadania wielokrotnego wyboru, które nie sprawdzają dogłębnie rozumienia tekstu. Od czasu do czasu użytkownik jest proszony o wpisanie odpowiedzi lub mówienie do telefonu za pomocą (dość wadliwego) oprogramowania do rozpoznawania głosu. Po zdobyciu określonego zestawu umiejętności odblokowywane są nowe.

Najciekawszą rzeczą jest element niebezpieczeństwa! Każdego dnia uczniowie otrzymują pięć serc. Jeśli popełnisz błąd, stracisz jedno serduszko; jeśli stracisz wszystkie serduszka, nie będziesz mógł korzystać z aplikacji aż do następnego dnia. Kiedy już złapiesz bakcyla Duolingo, jest to świetna motywacja do koncentracji!

Szybko się uzależnisz

Duolingo nie jest niczym innym, jak tylko uzależnia - sowa ma wiele sztuczek, aby utrzymać Cię w grze. Na przykład:

 • Ukończ lekcję, a zdobędziesz "lingoty" lub monety, które można "wydać" na różne dostosowania aplikacji, takie jak dodatkowe lekcje ze slangiem.
 • Zostaniesz automatycznie wpisany do tabeli rankingowej z innymi użytkownikami o podobnym poziomie zaawansowania. Po tygodniu pokonaj konkurencję, a awansujesz do tabeli liderów z jeszcze bardziej zaangażowanymi użytkownikami. To może być prawdziwy motywator dla tych, którzy lubią rywalizację.
 • Najbardziej przekonywujący jest system punktowy Duolingo. Osiągnięcie dziennego celu nauki liczy się jako "utrzymanie dziennej passy", co jest celebrowane w całej aplikacji jako sekret do osiągnięcia biegłości językowej.

Nie oczekuj tabel koniugacyjnych

Objaśnienia gramatyczne pojawiają się od czasu do czasu, ale tylko w bardzo małych dawkach. Jeśli wolisz uczyć się systematycznie, ta płytkość może być nieco frustrująca. Lekcje toczą się dalej, nie pomagając Ci zrozumieć, dlaczego Twoje odpowiedzi są poprawne lub niepoprawne.

Przygotuj się na niekończące się powiadomienia

Ilość e-maili i powiadomień wysyłanych do użytkowników przez tę aplikację jest zdecydowanie przesadzona. Po kilku dniach bycia nagabywanym, aby utrzymać swoją passę, zaczniesz postrzegać sowę Duo jako pasywno-agresywną, manipulującą postać.

Najgorsze jest powiadomienie, jeśli nie otworzysz Duolingo przez trzy lub cztery dni z rzędu. "Te przypomnienia chyba nie działają. Na razie przestaniemy je wysyłać". Yikes!

Kiedy życie staje na przeszkodzie i nie używasz aplikacji przez kilka dni, czujesz się bardzo zniechęcony do ponownego zalogowania się. Nawet jeśli miałeś passę 100 dni, teraz jest ona przerwana. Wracasz do dnia zero, jesteś okropnym uczniem, który nie ma nic do pokazania, jeśli chodzi o swoje postępy. Kiedy otworzyłem swoje konto Duolingo, aby napisać tę recenzję, czułem się jak cmentarz wszystkich języków, z których zrezygnowałem! Niemiecki, włoski, francuski, hebrajski... niestety, tak się nie stało. Jeśli nie poświęcisz się codziennemu korzystaniu z Duolingo, sztuczki psychologiczne mogą być naprawdę demotywujące!

Duolingo: wady i zalety

Plusy

 • Uzależnia. Zrównoważona rutyna uczenia się jest podstawą w nauce języka, więc Duolingo to świetny sposób, aby zamienić uzależnienie od ekranu w cnotę.
 • Wersja bezpłatna to wszystko, czego potrzebujesz. Tak, są reklamy, ale nie są one przytłaczające.
 • Dostępnych jest wiele powiązanych zasobów. Duolingo posiada również całą gamę dodatkowych narzędzi i zasobów dla uczących się języków, które warto sprawdzić. Należą do nich Tinycards (ich aplikacja flashcard), ich podcasty i Duolingo Language Forums.
 • To lepsze niż nic, gdy masz dużo pracy. Duolingo jest pomocne w utrzymaniu kontaktu z językiem w dniach, w których nie możesz poświęcić więcej niż pięć lub dziesięć minut.
 • Przydaje się do nauki podstaw. Duolingo jest świetne do przyswojenia kilku zwrotów w języku bez większego wysiłku, dla tych, którzy wyjeżdżają na wakacje.
 • Dostępnych jest 95 różnych kursów. Duolingo oferuje prawie sto różnych kombinacji języka nauczania i języka instrukcji, więc jeśli nie wiesz jeszcze, jakiego języka się uczyć, będziesz miał spory wybór!

Wady

 • Jest to kurs tylko dla zupełnie początkujących. Jeśli nie jesteś już zupełnym nowicjuszem w danym języku, to jest to zbyt prosty format, abyś mógł kontynuować efektywne postępy. Nawet na poziomie A2, Duolingo nie jest w stanie Ci pomóc.
 • Uczysz się nieistotnych zdań. Czasami można odnieść wrażenie, że uczysz się zestawu losowo wygenerowanych zdań, a nie przydatnych podstaw. Kilka lat temu używałem Duolingo do nauki języka włoskiego i jedyne, co pamiętam z kursu, to "la mucca è nel burro" / "krowa jest w maśle" - czyli zdanie, które nie jest mi jeszcze potrzebne w żadnym języku.
 • To jest nieefektywne. Istnieją bardziej efektywne sposoby nauki języka niż Duolingo. Można to odczuć podczas korzystania z aplikacji: lekcje nie są trudne, a przynajmniej nie trudniejsze niż Candy Crush. Twój mózg nie wykonuje zbyt wiele pracy. Nauka języka nie musi być trudna, ale powinna stanowić pewne wyzwanie, jeśli chcesz zobaczyć rzeczywiste rezultaty.
 • Nie pomoże Ci to w mówieniu w świecie rzeczywistym. Główny problem z Duolingo? Możesz używać go miesiącami, a i tak ledwo będziesz w stanie ułożyć zdanie w języku docelowym. Jest to dobry sposób na rozpoczęcie nauki, ale to zupełnie co innego niż nauka mówienia w prawdziwym życiu.
 • Możesz mieć fałszywe poczucie postępu. W pewnym momencie miałem 52-dniową passę na Duolingo, ale poczułem się trochę oszukany, gdy zdałem sobie sprawę, jak niewiele konkretnych umiejętności językowych zdobyłem. Nadal nie czuję się pewnie, pytając na przykład o drogę po hiszpańsku. Gdybym poświęcił tyle samo godzin na czytanie języka, co na naukę w Duolingo, myślę, że zrobiłbym szybsze postępy - zdobyłbym więcej słownictwa, pełniejsze zrozumienie gramatyki i głębszą wiedzę o tym, jak połączyć te dwa elementy.

Może zainteresuje Cię również artykuł Rosetta Stone vs Memrise: Którego z nich powinieneś używać do nauki języka?

Recenzja Babbel

Jak działa Babbel?

Płacisz od razu

Proces rejestracji w Babbel jest prawie taki sam jak w Duolingo. Wybierz swój język, powód do nauki i czas, jaki chcesz poświęcić na codzienną naukę.

Ponieważ Babbel jest często postrzegany jako alternatywa dla Duolingo, byłem zaskoczony, jak niewiele treści jest oferowanych za darmo. Nowi użytkownicy mogą wypróbować jedną lekcję, a potem - bam! Paywall! Jednak prawdopodobnie są korzyści z wydawania pieniędzy na początku procesu. Jeśli już zapłaciłeś za Babbel, motywacja do poważnego traktowania go pochodzi z czegoś bardziej godnego niż natrętna ilość powiadomień.

Lekcje są krótkie, ale skoncentrowane

Lekcje w Babbel trwają od 10 do 20 minut, ponieważ ich badania Badania wykazały, że jest to efektywny czas na skupienie się na nowych informacjach.

Ogólnie rzecz biorąc, Babbel wymaga od użytkownika wpisywania odpowiedzi w znacznie większym stopniu niż Duolingo.

Nie wydaje się to dużą różnicą, ale już sam ten fakt sprawia, że ich kursy są o wiele bardziej rygorystyczne. Umiejętność wpisania słowa z pamięci jest nieco bliższa zdolności do jego użycia w życiu.

Duży nacisk na gramatykę

Babbel wprowadza Cię w struktury gramatyczne w sposób o wiele bardziej systematyczny niż Duolingo. Nie znaczy to, że lekcje są suche - zasady te są wprowadzane w sposób naturalny.

Najpierw uczymy się na pamięć kilku zdań, a potem widzimy je w dialogu. Kiedy w końcu pokazuje się zasady, na których opiera się dana struktura, i wypróbowuje się je w praktyce, czasami następuje moment "ah ha!", kiedy zauważa się, co się dzieje, zanim Babbel to wyjaśni. Tak właśnie powinno się uczyć gramatyki!

Jednak po zakończeniu 20-minutowej lekcji nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapomnieć o swoim gramatycznym objawieniu. Bardzo pomaga mi ręczne kopiowanie wyjaśnień Babbela w notatniku, w starym stylu.

Możesz uczyć się na własnych błędach

Jeśli popełniłeś jakiś błąd, możesz wracać i poprawiać go tyle razy, ile potrzebujesz. Większość uczących się naprawdę korzysta z możliwości cofania się do swoich błędów, więc możliwość nieograniczonego odgadywania jest dla mnie czymś, co daje Babbelowi przewagę nad Duolingo.

Funkcja flashcard jest genialna

W przeciwieństwie do siostrzanej aplikacji Duolingo, Tinycards, uczący się zapamiętują frazy i zdania, jak również pojedyncze słowa. Nauka zdań może być przydatna, gdy zaczynasz mówić w nowym języku, ponieważ wymyślanie całych zdań od podstaw może być naprawdę trudne. Jeśli znasz już kilka pełnych zdań, masz już kilka szablonów, z którymi możesz pracować, i możesz je po prostu dostosować do swoich potrzeb.

Funkcja flashcards w Babbel wykorzystuje również sztuczkę pamięciową zwaną powtarzaniem z odstępem czasu. Oznacza to, że aplikacja pokazuje flashcards w odstępach, które są tak rozmieszczone, aby jak najlepiej przenieść słownictwo do pamięci długotrwałej. Wymaga to od Ciebie regularnego korzystania z funkcji, ale jest to naukowo potwierdzone podejście!

Możesz wybrać, czego się uczyć

Bardzo przyjazne dla użytkownika jest to, że wykupienie subskrypcji Babbel odblokowuje wszystkie lekcje języka docelowego na raz. W przypadku Duolingo czasami masz wrażenie, że pracujesz nad kursem dla czyjejś korzyści. Nie ma możliwości pominięcia fragmentu, który Cię nie interesuje, musisz ukończyć cały kurs, aby robić postępy.

W Babbel początkujący mogą przejść do lekcji dla średnio zaawansowanych lub wrócić do lekcji dla początkujących. Istnieją również mniejsze moduły poświęcone zestawom słownictwa, takim jak praca czy podróże, niezależne od głównej ścieżki postępu Babbel "Początkujący / Przed-zaawansowany / Średniozaawansowany / Zaawansowany".

Jest to bardzo wzmacniające! Jest to dobre rozwiązanie dla osób uczących się samodzielnie, które chcą mieć większą kontrolę nad swoją drogą do płynności lub dla tych, którzy używają Babbela równolegle z innymi metodami nauki, takimi jak tradycyjne lekcje lub lekcje 1 na 1 online.

Wersja aplikacji nie jest tak elegancka jak Duolingo

Jedna rzecz, która naprawdę osłabia Babbel? Aplikacja mobilna jest wyraźnie gorsza od stacjonarnej. Aplikacja Babbel jest dość awaryjna - często zdarza się, że lekcje, które biorę na komórce, nie zapisują się na moim koncie Babbel. Dłuższe objaśnienia gramatyczne również nie do końca działają na małym ekranie.

Babbel: plusy i minusy

Plusy

Babbel jest bardzo przydatnym narzędziem do nauki z wielu powodów:

 • Gramatyka jest dobrze nauczana. Wyjaśnienia nowych reguł są dokładne i pomocne, zwłaszcza w odniesieniu do gramatyki.
 • Jest to dobre połączenie zabawy i nauki. Babbel zachowuje równowagę między zabawą, jaką daje Duolingo, a intensywnością kursu online.
 • Nie musisz być początkujący. W przeciwieństwie do Duolingo, Babbel będzie pomocny dla osób uczących się języka, które mają już za sobą pierwsze kroki w nauce. Jeśli jesteś na poziomie średniozaawansowanym lub zaawansowanym, nadal istnieją trudne zasady gramatyczne, których można skutecznie nauczyć się dzięki charakterystycznym dla Babbela malutkim lekcjom.
 • Powiadomienia nie są przytłaczające. Powiadomienia otrzymywane z tej aplikacji są motywujące, ale nie przesadzone. Możesz ustawić, kiedy chcesz, aby przypominano Ci o nauce, a nawet wyłączyć przypomnienia. Mam wrażenie, że Babbel mi kibicuje, a nie goni mnie po korytarzu.
 • Możesz uczyć się na swoich błędach. W wersji desktopowej aplikacji użytkownicy mogą poprawiać swoje błędy na końcu lekcji lub po uruchomieniu karteczek. Jest to świetna funkcja, ponieważ większość ludzi uczy się najszybciej, widząc, gdzie popełnili błąd.

Wady

 • Aplikacja mobilna ma drobne usterki. Jeśli chcesz, aby aplikacja do nauki języków obcych pomagała Ci uczyć się języka na telefonie, Babbel prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Na telefonie komórkowym nie można poprawiać błędów, co oznacza, że można dość łatwo zakończyć lekcje, nie przyswajając nowych zasad.
 • Nie każdy lubi gramatykę. Dla tych, którzy mówią tylko w jednym języku, skupienie się na gramatyce może być dość trudne. Jeśli nie wiesz, jaka jest różnica między "klauzulą warunkową" a "przedimkiem nieokreślonym", będziesz musiał mieć otwartych wiele kart, aby sprawdzać je na bieżąco.
 • Nie jest to idealne rozwiązanie do nauki wielu języków. Jeśli jesteś typem ucznia, który flirtuje z wieloma językami naraz, Babbel szybko stanie się kosztowny. Każdy nowy język wymaga dodatkowej opłaty abonamentowej. Kolejny minus dla poliglotów: Babbel oferuje obecnie tylko 14 różnych języków, prawie wszystkie z nich to języki europejskie. Co więcej, niektóre kursy językowe są bardziej rozbudowane niż inne.
 • Jest drogi. Babbel jest dość drogi jak na subskrypcję programu stacjonarnego, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na miesięczną opłatę. W sieci jest wiele wspaniałych materiałów do nauki języków obcych. Najrozsądniej jest zainwestować w te elementy nauki języka, w których naprawdę potrzebujesz pomocy drugiego człowieka, takie jak ćwiczenia w mówieniu.
 • To nie poprawi Twoich umiejętności mówienia. Mimo że aplikacja Babbel jest bardziej rygorystyczna niż Duolingo, kiedy naprawdę zaangażowałem się w jej naukę, wciąż miałem fałszywe poczucie postępu. Szybka rozmowa po hiszpańsku pomogła mi zdać sobie sprawę, że moje wysiłki w zakresie umiejętności mówienia nie są zbyt widoczne.
 • To trochę nudne. Dla mnie to nie był problem, ale moja znajoma zapłaciła za subskrypcję i nie uznała lekcji za wystarczająco interesujące, aby ją zmotywować do korzystania z programu. Dla niektórych osób jakość aplikacji przypominająca grę jest prawdziwym atutem.

Która jest lepsza: Duolingo czy Babbel?

Moim zdaniem: Babbel. Nawet w przypadku nieco wadliwej aplikacji mobilnej Babbel mam wrażenie, że dzięki niej zdobyłem więcej konkretnych umiejętności w zakresie gramatyki, wymowy i słownictwa niż dzięki Duolingo, za które tak naprawdę mogę uznać tylko kilka słów.

Jednak podejście Duolingo wydaje się być oparte na teorii, że codzienny nawyk uczenia się o niskiej intensywności i niskim wysiłku jest lepszy niż brak nawyku uczenia się w ogóle - co jest bezdyskusyjnie prawdą! Ponadto, zasługuje na wszelkie pochwały za uczynienie edukacji językowej dostępną dla każdego i przekształcenie jej w grę.

Jednak po spędzeniu tak długiego czasu z obiema aplikacjami wyciągnęłam następujący wniosek: jeśli uczysz się tylko za pomocą aplikacji do nauki języków, to tak naprawdę nie uczysz się języka. Zarówno Duolingo, jak i Babbel mogą być świetnymi narzędziami, ale nie powinny być głównym celem Twojej nauki.

Babbel i Duolingo zachęcają uczniów do jak najczęstszego logowania się, ponieważ jest to najlepsze dla sukcesu tych aplikacji. Nie jest to jednak najbardziej efektywny sposób nauki, ponieważ gry online są z zasady nienaturalnym sposobem interakcji z językiem.

Używając którejkolwiek z tych aplikacji codziennie, osiągniesz naprawdę dobre wyniki w posługiwaniu się logiką, aby "wygrać" ćwiczenia z formułami, ale nie zdobędziesz doświadczenia w posługiwaniu się językiem w sposób, w jaki jest on naprawdę używany: w rozmowie .

Jaki jest najszybszy sposób na naukę języka?

To banał, ale jedynym sposobem, by stać się dobrym w mówieniu w danym języku, jest praktykowanie mówienia w nim. Na szczęście nigdy wcześniej nie było tak łatwo znaleźć native speakerów, z którymi można ćwiczyć, ani tak wygodnie "spotkać się" z nimi bez wychodzenia z domu. Preply ma korepetytorów z ponad 50 językówktórzy są dostępni na lekcjach 1 na 1 za pośrednictwem czatu wideo. Ceny prywatnych lekcji online zaczynają się już od 5 dolarów za godzinę, więc z pewnością znajdziesz korepetytora na miarę swoich możliwości finansowych. Rozsądnie jest zainwestować swój budżet na naukę języka w jedyną umiejętność, której nie da się nauczyć samemu: prawdziwą praktykę konwersacyjną. Poświęć na to kilka godzin tygodniowo, a będziesz zaskoczony, jak szybko wszystko zacznie się układać.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply jest jedną z wiodących platform edukacyjnych, która oferuje lekcje online 1 na 1.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Autor

Monika Rogóż

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować