Jak przeżyć swoją pierwszą sesję korepetycji językowych online

7 lipca 2021

Jednym z największych szaleństw w nauce języków obcych w ostatnich latach są korepetycje językowe online.

Używając Skype'a, Google Hangouts lub innej platformy do rozmów wideo, możesz teraz rozmawiać z ludźmi z całego świata w zaciszu własnego domu. To nie tylko sprawia, że nauka języka jest o wiele bardziej efektywna, ale także o wiele łatwiejsza!

Pomimo tych korzyści, spotkałam się z wieloma osobami uczącymi się języków obcych, które są po prostu zbyt zdenerwowane, by zdecydować się na korepetycje i skorzystać z tego wszystkiego, co mają do zaoferowania.

Nawet jeśli korepetycje są bardzo wygodne w nauce języka, dodają też wiele niepewności i presji, ponieważ teraz masz eksperta, który udzieli Ci informacji zwrotnej i sprawi, że będziesz za siebie odpowiedzialny.

Istnieją oczywiście sposoby na zmniejszenie tego stresu; tak naprawdę, aby korepetycje stały się czymś, co sprawia Ci przyjemność i na co czekasz, potrzeba tylko trochę przygotowania i komunikacji.

W tym artykule zebrałam pięć kroków, które możesz podjąć, aby przygotować się do sesji korepetycji online z nowym korepetytorem, tak aby nie tylko przetrwać, ale raczej... rozkwitnąć!

Zanim zaczniemy, krótka uwaga: Na potrzeby tego artykułu zakładam, że będziesz rezerwować sesję korepetycji na Preply (afiliacja ) lub Italki.

Zaczynajmy.

1. Sprawdź, zanim zarezerwujesz lekcję

Jedną z największych przeszkód mentalnych w uczęszczaniu na lekcje języka online jest po prostu niewiedza, czego się spodziewać.

Zanim zarezerwujesz lekcję, możesz się zastanawiać:

 • Jaki jest mój korepetytor?
 • Jaki jest jej styl nauczania?
 • Czy będzie oczekiwał, że będę mówił w całości w języku docelowym?
 • W jaki sposób udziela informacji zwrotnych? Czy jest surowa, czy wyluzowana?
 • Co inni uczniowie sądzą o jej metodach?

Lista pytań, które możesz mieć, jest prawie niekończąca się. I podczas gdy odpowiedzi na niektóre z tych pytań mogą być dla Ciebie nieistotne, możliwe, że niektóre z nich mogą być czynnikiem decydującym o tym, czy w końcu się nauczysz, czy nie.

e-learning

Moją najlepszą radą jest, aby nigdy nie iść do lekcji bez zrobienia jak najwięcej badań, jak to możliwe, pierwszy.

Na szczęście, italki ułatwia to dzięki profilom nauczycieli.

Większość profili nauczycieli italki ma dużą ilość informacji, aby pomóc Ci podjąć najlepszą i najbardziej świadomą decyzję przed zarezerwowaniem lekcji.

Obejmuje to takie rzeczy jak:

 • Liczba uczniów
 • Liczba ukończonych lekcji
 • Języki mówione (ojczyste i obce)
 • Ocena (w skali do 5 gwiazdek)
 • Doświadczenie i poziom wykształcenia
 • Liczba odpowiedzi i frekwencja
 • Film wprowadzający (nakręcony przez nauczyciela)
 • Oferta kursów i ceny
 • Ważne zasady
 • Materiały dydaktyczne
 • Recenzje

Może się wydawać, że to dużo, i tak jest. Ale nie ignoruj tego! Wszystkie te informacje są tam dla Twojej korzyści. Biorąc pięć lub dziesięć minut niezbędnych do czytania przez profil nauczyciela może potencjalnie zaoszczędzić godzin frustracji i potencjalnie pieniądze, zbyt!

2. Gdy masz wątpliwości, zadawaj pytania

Od czasu do czasu pojawi się pytanie, na które nie ma bezpośredniej odpowiedzi na stronie profilu przyszłego nauczyciela.

W takim przypadku polecam wysłanie nauczycielowi bezpośredniej wiadomości z wszelkimi pytaniami, jakie możesz mieć.

Italki ułatwia to przycisk "Kontakt z nauczycielem" umieszczony w widocznym miejscu na prawym pasku bocznym każdej strony.

Dlaczego warto zadawać pytania wcześniej, a nie podczas pierwszej lekcji?

To pozwala na:

 • Poznać smak tego, jak Twój nauczyciel lubi się komunikować i jak bardzo jest responsywny.
 • Uniknąć marnowania płatnego czasu lekcji na rzeczy, które nie są nauką języka
 • Bardziej precyzyjnie zdecydować, czy korepetytor jest dla Ciebie odpowiedni, zanim wydasz pieniądze.

Jeśli masz jakieś pytanie lub prośbę, która sprawi, że nie będziesz pasował do nauczyciela z ich perspektywy, wysłanie pytania przez wiadomość da im możliwość poinformowania Cię o tym.

Na przykład, kiedy uczyłem się hiszpańskiego, stosowałem bardzo specyficzną metodę mojego własnego projektu. W ramach tej metody, chciałem pracować z korepetytorami, którzy byliby skłonni dostarczyć bardzo konkretnych informacji zwrotnych na temat mojej wymowy i umiejętności pisania.

Zamiast po prostu zarezerwować korepetytora i liczyć na najlepsze, wysłałem bezpośrednie wiadomości do kilku potencjalnych korepetytorów Italki, opisując mój plan nauki i pytając, czy byliby skłonni mi w nim pomóc.

Niektórzy korepetytorzy zgodzili się, ale inni mnie odrzucili. I to jest dobra rzecz! Dając korepetytorom możliwość odfiltrowania się z moich poszukiwań, byłam w stanie bardziej wiarygodnie znaleźć odpowiednich korepetytorów dla moich potrzeb.

3. Przedstaw się wcześniej

Zapoznałeś się z profilem korepetytora, odpowiedziałeś na kilka pytań i jesteś gotowy zarezerwować lekcję.

Co dalej?

Zanim wyślesz zapytanie o pierwszą lekcję, musisz zrobić jedną bardzo ważną rzecz:

Przedstawić się!

Italki umożliwia wysłanie krótkiej, tekstowej wiadomości wraz z każdym zapytaniem o lekcję. Zrób to za każdym razem, gdy po raz pierwszy umawiasz się na lekcję z korepetytorem.

Tak jak czytanie profili korepetytorów pomaga Ci poznać ich wcześniej, tak samo krótka, dobrze napisana wiadomość pomoże Twojemu korepetytorowi poznać Ciebie, zanim jeszcze porozmawiacie twarzą w twarz po raz pierwszy. Może to również pomóc korepetytorowi dopasować pierwszą lekcję do Twoich potrzeb, co sprawi, że całe doświadczenie pójdzie bardziej gładko.

Jakiego rodzaju informacje powinieneś zawrzeć w wiadomości wstępnej?

 • Twoje imię i nazwisko (a konkretnie imię, którym chciałbyś być nazywany podczas lekcji)
 • Rodzaj lekcji, którą zarezerwowałeś (lub jesteś zainteresowany rezerwacją)
 • Kiedy zacząłeś uczyć się języka docelowego (np. miesiąc i rok)
 • Jak myślisz, jaki jest Twój obecny poziom zaawansowania (np. początkujący, średnio zaawansowany, zaawansowany)
 • Jakie są Twoje cele nauki
 • Jak często chciałbyś się spotykać

Jeśli nie czujesz się komfortowo pisząc to wszystko w swoim języku docelowym, możesz napisać to po angielsku. Pamiętaj tylko, że nie każdy ma taki sam poziom czytania po angielsku, więc pisz tak prosto i czytelnie, jak to tylko możliwe.

Aha, i nie pisz eseju. Ogranicz tekst do maksymalnie 100-150 słów. W ten sposób dostarczysz wystarczająco dużo informacji, aby być użytecznym, bez zalewania skrzynki odbiorczej Twojego nauczyciela.

4. Przygotuj swoje narzędzia

Jeśli wszystko poszło dobrze aż do tego momentu, znalazłeś korepetytora, zarezerwowałeś lekcję i jesteś gotowy, aby usiąść i uczyć się z nim po raz pierwszy.

Następnym i ostatnim krokiem, który powinieneś podjąć przed lekcją jest przygotowanie narzędzi, czyli zebranie wszystkiego, czego możesz potrzebować podczas lekcji, tak abyś miał to gotowe, kiedy nadejdzie czas.

To może pociągać za sobą wiele rzeczy w zależności od twoich preferencji i stylu uczenia się, ale przykłady mogą obejmować:

 • posiadanie na biurku notatnika, długopisu i papieru
 • Otwarcie słownika online (lub Google Translate) w nowym oknie przeglądarki.
 • Upewnienie się, że Skype jest zainstalowany, zaktualizowany i działa prawidłowo
 • Upewnienie się, że twój komputer, dostęp do Internetu, kamera internetowa i mikrofon działają prawidłowo.

Podjęcie tych proaktywnych kroków da ci pewność i spokój podczas sesji korepetycyjnej. Jeśli możesz rozpocząć sesję korepetycji, wiedząc, że masz wszystko, czego potrzebujesz do nauki (i że wszystko działa prawidłowo), będziesz w najlepszej pozycji, by jak najlepiej wykorzystać czas lekcji.

5. Zostaw recenzję

Ok, przyznam się: ta ostatnia wskazówka nie pomoże Ci przetrwać pierwszej sesji nauki, ale pomoże innym ludziom przetrwać ich, więc dlatego ją zamieszczam.

Pamiętasz te recenzje, które przeczytałeś jako część swoich badań w pierwszym kroku?

Chcę, abyś po zakończeniu swojej pierwszej lekcji korepetycji online wrócił na stronę profilu swojego nauczyciela i zostawił własną recenzję.

Poświęć po prostu 5-10 minut i napisz, co robiliście razem z korepetytorem podczas sesji.

Uwzględnij takie rzeczy jak:

 • Twoje ogólne odczucia na temat lekcji (czy była łatwa? trudna? ekscytująca? coś innego?)
 • Czas trwania sesji
 • Jakie tematy/działania wykonałeś podczas lekcji
 • Gdzie poszło Ci dobrze? Gdzie potrzebowałeś pomocy?
 • Mocne strony Twojego nauczyciela
 • Co zamierzasz robić dalej z korepetytorem?

Tego typu opinie są cenne, ponieważ pomagają innym potencjalnym studentom podjąć decyzję o rezerwacji, tak jak to miało miejsce wcześniej. Dają one krótki, ale szczegółowy wgląd w to, jak wygląda rzeczywista sesja z Twoim korepetytorem.

A ponieważ jest to rodzaj recenzji, którą chcesz przeczytać zanim zarezerwujesz lekcję, jest to dokładnie ten rodzaj recenzji, który powinieneś starać się napisać.

Wnioski

Większość stresu związanego z pracą z nowym korepetytorem wynika po prostu z tego, że nie wiesz, co się stanie, gdy wejdziesz na czat wideo i po raz pierwszy przywitasz się ze swoim korepetytorem.

Na szczęście najlepsze platformy do nauki języków obcych na rynku dają Ci niezliczone możliwości, by dowiedzieć się jak najwięcej o tym, kim jest Twój korepetytor, jak pracuje i jak będą przebiegać Twoje zajęcia z nim. Wystarczy tylko trochę poszukać i proaktywnie się z nią porozumieć, a wtedy proces zatrudniania korepetytora stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Polecam wejść na stronę italki, przejrzeć listę korepetytorów dla Twojego języka docelowego i od razu zacząć szukać swojego kolejnego korepetytora. Jeśli się pogubisz lub nie będziesz pewny, co robić dalej, wróć tutaj i przejrzyj kolejne kroki. A potem, gdy już uda Ci się przeżyć swoją pierwszą sesję korepetycji online, pamiętaj, by zostawić komentarz poniżej i dać mi znać, jak Ci poszło!

Autor

Olga Polak

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować