Kompletny przewodnik do nauki języka arabskiego

11 kwietnia 2022

Czy jesteś prawdziwym miłośnikiem języków obcych, szukasz sposobu na poszerzenie horyzontów myślowych i zdobycie lepszych możliwości zawodowych? W takim razie nauka arabskiego może być właśnie dla Ciebie! Według najnowszego rankingu najczęściej używanych języków, arabski znajduje się na piątym miejscu, zaraz po hiszpańskim, a przed francuskim, który jest obecnie na siódmym miejscu. Oznacza to, że ponad 274 miliony ludzi na całym świecie mówi po arabsku. I liczba ta rośnie z każdym rokiem.

Język arabski jest wyjątkowy i stary. Wywarł on znaczący wpływ na łacinę i grekę, a portugalski i hiszpański mają wiele zapożyczeń z arabskiego. Wreszcie, nauka arabskiego to przedsięwzięcie pełne wspaniałych doświadczeń zmieniających życie.

Czy jesteś gotowy, aby wyruszyć w tę podróż? Mamy kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zacząć i osiągnąć niesamowite rezultaty.

Jak uczyć się arabskiego: kilka faktów wprowadzających

Zanim rzucisz się w wir zdań, słownictwa i innych zagadnień językowych, przyjrzyjmy się bliżej językowi arabskiemu. Im więcej będziesz wiedział o jego pochodzeniu i historii, tym lepiej zrozumiesz najlepszy sposób na naukę arabskiego.

Język arabski należy do afroazjatyckiej grupy językowej, największej w północnej Afryce. Arabski jest makrojęzykiem z 30 odmianami. Istnieją jednak dwie ogólnie przyjęte jego wersje. Arabski klasyczny to dosłowny, formalny język nauczany w szkołach i na uniwersytetach. Przede wszystkim jednak klasyczny arabski jest językiem religijnym muzułmanów i Qu'ran, czyli Koranu, świętej księgi islamu.

Współczesny standardowy język arabski to nić językowa łącząca świat arabski. Jest on powszechnie używany w mediach i literaturze współczesnej. Nie spotkasz jednak osoby, która mówi wyłącznie w języku MSA, ponieważ składa się on z dialektów z głównych obszarów arabskojęzycznych - Syrii, Egiptu, Iraku i Afryki Północnej.

A zatem, którego powinieneś się uczyć? Wszystko zależy od powodów, dla których uczysz się języka arabskiego oraz od krajów, w których zamierzasz mieszkać lub podróżować. Jeśli nie możesz się zdecydować, jaki rodzaj języka wybrać, pozwól, aby pomogli Ci eksperci. Na przykład, Preply oferuje lekcje 1 na 1 z rodowitymi arabskimi nauczycielami z całego świata. Oznacza to, że znajdziesz korepetytora, który specjalizuje się w dialekcie, którego szukasz. Będziesz mógł uczyć się online z dowolnego miejsca na świecie poprzez czat wideo. Znajdź swojego korepetytora, a przekonasz się, jak elastyczna może być nauka języków obcych.

Znajdź mojego korepetytora z arabskiego teraz

Dlaczego warto uczyć się arabskiego: aspekty polityczne i kulturowe

Od czasów Imperium Islamskiego, język arabski rozszerzył swój wpływ na wiele języków, kultur i polityki. Dziś nadal cieszy się dużym popytem i popularnością na świecie.

Język arabski w literaturze

Tradycja literatury arabskiej sięga V wieku. Pierwszym znaczącym dziełem literackim napisanym w języku arabskim był Qu'ran. Jest to mieszanina prozy i poezji o skomplikowanej strukturze - 114 sury (rozdziały) i ponad 6000 wersów, które fascynują lingwistów i uczonych.

Innym wielkim dziełem literatury arabskiej są Arabskie Noce, określane jako arabski romans prozą. Jest to obszerny zbiór opowieści i legend, takich jak Aladyn, Ali Baba czy Sindbad Żeglarz, które ukształtowały zachodni folklor. Pisarze arabscy przyczynili się również do rozwoju dzieł filozoficznych i literatury science fiction, wydając najwcześniejsze powieści w tych gatunkach.

Rola języka arabskiego w religii

Język arabski odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu islamu i jego głównej księgi religijnej - Qu'ran. Istnieje nawet takie zjawisko, jak arabski Koran. Ci, którzy chcą zanurzyć się w kulturze arabskiej, mogą spróbować nauczyć się arabskiego quranu. Ma on wiele wspólnego z językiem Modern Standard Arabic, z niewielkimi różnicami w gramatyce i interpunkcji.

Wpływ języka arabskiego na politykę

Język arabski jest używany w dużej części Półwyspu Arabskiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Znajomość tego języka pozwala na lepsze zrozumienie sytuacji politycznej w regionie. Daje też przewagę nad konkurencją w karierze, poszerza horyzonty i pozwala swobodnie podróżować po Bliskim Wschodzie.

Czy trudno jest nauczyć się arabskiego?

Język arabski często zajmuje czołowe miejsca na liście najtrudniejszych języków do nauki. Ale czy jest on aż tak trudny dla uczących się go osób, czy to tylko stereotyp? Poniżej przedstawiamy kilka popularnych mitów, które zostały obalone, abyś mógł poczuć się pewniej ucząc się arabskiego.

Mit 1. Trudna wymowa

Jako osoba ucząca się języka, prawdopodobnie słyszałeś o pewnych dziwactwach w wymowie arabskiej. Ale są tylko dwa lub trzy arabskie dźwięki, które są nieznane dla nie-Arabów. Po ich opanowaniu, można szybko przejść do reszty arabskiej fonetyki, ponieważ wszystkie słowa są pisane tak, jak brzmią.

Mit 2. Trudne do skonjugowania czasowniki

W porównaniu z językiem angielskim, arabski ma niewiele czasowników nieregularnych. Rzeczywiście, istnieje kategoria czasowników nieregularnych, zwana "słabymi". Ale jest to tylko mała grupa, która zachowuje regularny wzorzec. Ogólnie rzecz biorąc, arabskie czasowniki odmieniają się w różnych czasach związanych z wykonawcą czasownika, czasem i nastrojem. Istnieją nawet serwisy internetowe, takie jak ACONktóre znacznie ułatwiają proces odmieniania czasowników.

Mit 3. Kolejność słów jest kluczowa dla zrozumienia tekstu

Według Światowego Atlasu Struktur Językowycharabski należy do języków mniejszościowych (7%), w których występuje szyk wyrazów czasownik-podmiot-przedmiot (VSO). Jest on jednak elastyczny, więc można go łatwo zmienić na SVO, tak jak w języku angielskim, a znaczenie zdania na tym nie ucierpi.

Mit 4. Arabski ma ogromny zasób słownictwa

Język arabski jest jak klocki. Większość słów zbudowana jest wokół wspólnego korzenia. Zazwyczaj składa się on z kilku spółgłosek, a jeśli dodasz więcej dźwięków wokół tego korzenia, otrzymasz inne słowo.

[subscription_form]

Jak długo trzeba się uczyć arabskiego?

Trudno jest oszacować, ile czasu zajmie nauka języka obcego. Niektórzy ludzie spędzają lata w szkole i nie są nawet blisko mówienia w danym języku. Inni mogą przyswoić nowe słowa, struktury gramatyczne i wymowę w ciągu kilku miesięcy intensywnej nauki. Wszystko zależy od Twoich chęci, pracowitości i podejścia.

Jak szybko nauczyć się arabskiego?

Po pierwsze, zdecyduj, jaki rodzaj arabskiego chcesz się uczyć. O ile nie interesuje Cię jeden konkretny region, dobrym wyborem będzie Modern Standard Arabic. Jest on używany w większości krajów arabskojęzycznych, choć jest ograniczony do formalnego środowiska językowego: media, edukacja, literatura, itp.

Klasyczny arabski jest jeszcze bardziej książkowy niż MSA. Jeśli więc planujesz studiować Koran lub interesujesz się złotym wiekiem arabskim, arabski klasyczny będzie dla Ciebie odpowiedni.

Arabski potoczny obejmuje wiele odmian i dialektów języka arabskiego. Jest to właśnie to, czego potrzebujesz, aby komunikować się i żyć w krajach arabskich. Na przykład, jeśli często podróżujesz do Egiptu, powinieneś nauczyć się arabskiego egipskiego. Jeśli chcesz prowadzić firmę, np. w Libanie, naucz się libańskiego arabskiego. Jeśli jesteś częstym gościem w JordaniiIzraelu lub Turcji, to naucz się arabskiego lewantyńskiego.

Teraz, kiedy już zdecydowałeś, jakiego rodzaju arabskiego chciałbyś się nauczyć, nadszedł czas, aby podjąć kroki w kierunku faktycznej znajomości tego języka.

Krok 1. Zacznij od podstaw: nauka strony alfabetu arabskiego

Tak jak w przypadku każdego innego języka, arabski zaczyna się od alfabetu. Nie jest to jednak alfabet, do którego wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Oto kilka faktów na jego temat:

  • Każda litera oznacza spółgłoskę lub długą samogłoskę;
  • Krótkie samogłoski są określane za pomocą charakterystycznych znaków samogłoskowych lub pomijane;
  • Wiele liter zmienia swoją postać w zależności od miejsca, jakie zajmują w wyrazie;
  • Niektóre litery są zawsze połączone zarówno w alfabecie drukowanym, jak i odręcznym.

Ponieważ znaki mogą być nieznane, zawsze istnieje pokusa, aby pójść na skróty i rozpocząć naukę arabskiego od przepisywania słów, zamiast uczyć się najpierw alfabetu. Ale to nie jest właściwa droga. Poza tym, w alfabecie arabskim jest tylko 28 liter alfabecie arabskimwięc dlaczego nie postawić sobie wyzwania?

Krok 2. Naucz się jak czytać po arabsku

Najtrudniejszą rzeczą w czytaniu po arabsku jest zapamiętanie, że niektóre litery zmieniają swoją formę w różnych pozycjach w wyrazie. Oto jak wygląda litera na początku, w środku i na końcu słowa:

Najciekawsze jest to, że ta litera jest wymawiana w ten sam sposób. Wydaje się to mylące? Nie ma powodu do paniki! Aby przyzwyczaić się do arabskiego systemu pisma i wymowy, można słuchać arabskich podcastów i korzystać z aplikacji do nauki języka (np. Duolingo, Rosetta Stone itp.). Strona najlepsze książki do nauki arabskiego są również dostępne online.

Krok 3. Naucz się jak pisać po arabsku

Pismo arabskie jest zapisywane od prawej do lewej strony w stylu kursywnym. Oznacza to, że prawie wszystkie litery są ze sobą połączone i przechodzą jedna w drugą. Chociaż nie ma wielkich ani małych liter, to cztery kształty liter (w zależności od ich pozycji w wyrazie) tworzą ten przepływ. Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci zacząć poprawnie pisać po arabsku:

  • Staraj się nie podnosić pióra podczas pisania - płynnie przesuwaj je od jednej litery do drugiej bez przerywania;
  • Dużo ćwicz - kontroluj ruchy opuszków palców i pisz każdą literę od nowa, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły;
  • Ćwicz pisanie od prawej do lewej strony, aby wyrobić sobie nową pamięć mięśniową.

Brzmi ambitnie? Kiedy już opanujesz umiejętność pisania po arabsku, zobaczysz, jakie to łatwe!

Krok 4. Naucz się jak mówić po arabsku

Komunikacja jest głównym powodem, dla którego uczymy się języka. Nie bój się mówić w obcym języku, nawet jeśli twoja gramatyka nie jest doskonała i znasz tylko kilka podstawowych słów. Po prostu pozwól swoim myślom płynąć swobodnie, nie myśląc o błędach.

Wydaje się, że trudno jest znaleźć partnera do rozmowy, jeżeli nie ma się znajomego mówiącego po arabsku. Jednak dzięki nowoczesnej technologii nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby porozmawiać z native speakerem. Na przykład, możesz znaleźć korepetytora online, który pomoże ci zacząć mówić po arabsku z pewnością siebie i da ci informacje zwrotne na temat twoich osiągnięć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym zestawieniu najlepszych aplikacji do wymiany językowej w 2020 r.

Krok 5. Zanurz się w codziennej praktyce

Im więcej ćwiczysz, tym szybciej się uczysz. Na szczęście dostępnych jest wiele narzędzi i zasobów do nauki, dzięki którym możesz uczyć się, kiedy tylko chcesz. Aby uczyć się słownictwa i gramatyki w podróży, pobierz aplikacje na swój smartfon.

Inną metodą, którą możesz wykorzystać do nauki jako początkujący, jest oglądanie programów telewizyjnych dla dzieci. Gdy osiągniesz wyższy poziom, spróbuj oglądać arabskie filmy lub filmy z YouTube z angielskimi napisami. Przy większej wprawie będziesz w stanie wyłączyć napisy i nadal rozumieć, co się do Ciebie mówi.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonały"

Co dalej?

Jesteś dopiero na początku swojej drogi. Przed Tobą wiele wyzwań. Bądź więc cierpliwym, a jednocześnie aktywnym uczniem. Opanowanie języka może zająć lata nauki, ale zdobycie umiejętności mówienia może przyjść znacznie szybciej, jeśli poświęcisz się praktyce.

Gotowy, aby rozpocząć swoją podróż językową? Ucz się arabskiego online na platformach takich jak Preplygdzie możesz dużo ćwiczyć z native speakerami. Dostaniesz indywidualny plan nauki oparty na twoim poziomie i celach nauki. Aby rozpocząć naukę, wybierz korepetytora z szerokiej bazy ekspertów i umów się na lekcję próbną w czasie, który najbardziej Ci odpowiada.

Autor

Bartosz Marusarz

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować