Najczęściej używane skróty internetowe na Twitterze i w SMS-ach z 2022 r.

4 kwietnia 2022

W świecie komunikatorów i czatów używanie internetowych skrótów jest tak naturalne, jak widok kolejnego selfie makera na ulicy. W jakiś sposób te chwytliwe skróty przerodziły się w nowy język używany przez millenialsów i Gen Zers.

Niektórzy nazywają to slangiem internetowym, ponieważ wiele skrótów jest używanych głównie w nieformalnych rozmowach określonych grup w sieciach społecznościowych. Jednak typowe slangi brytyjskiego angielskiego, amerykańskiego angielskiego, australijskiego angielskiego i innych są zwykle zlokalizowane, podczas gdy skróty internetowe są uniwersalne i używane przez każdą osobę, która uchwyci sedno rozmowy.

Prawdopodobieństwo, że potrafisz wymienić dziesięć popularnych skrótów tekstowych, jest prawie tak duże, jak to, że codziennie piszesz SMS-y lub tweetujesz do swoich znajomych. Prawdopodobnie jednak cały czas spotykasz się z internetowymi skrótami i akronimami, których nie rozumiesz. Dlatego właśnie napisaliśmy ten artykuł zawierający ponad 100 najpopularniejszych skrótów internetowych z 2022 roku: abyś mógł wykorzystać go jako punkt odniesienia, sprawdzić się i opanować hip lingo internetu.

Jakie są najpopularniejsze skróty internetowe 2022 roku?

Oto wybór najbardziej popularnych i najczęściej używanych skrótów internetowych w 2022 roku:

 • LOL: Laughing out loud
 • ASAP: Tak szybko jak to możliwe
 • FYI: dla twojej informacji
 • G2G: Got to go
 • FB: Facebook
 • MSG: Wiadomość
 • TTYL: Do usłyszenia później
 • IMO: Moim zdaniem
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 recenzji, "Doskonały"

Co sprawia, że ludzie dokonują skrótów?

Ograniczenia. Choć to proste, ludzie zaczęli skracać słowa ze względu na ograniczoną liczbę znaków dozwolonych w jednej wiadomości lub tweecie. Do 2017 r. jeden tweet mógł zawierać nie więcej niż 140 znaków, a nazwa użytkownika 20 znaków. Liczba ta podwoiła się i obecnie wynosi 280 znaków, jednak tradycja skracania wyrazów jest nadal aktualna. Ludzie chcą oszczędzić sobie wysiłku i czasu na wpisywanie tekstu, zwłaszcza gdy jest on tworzony w biegu.

Ponadto jednym z powodów używania skrótów w SMS-ach jest przyspieszone tempo życia, które sprawia, że mówimy i robimy więcej w krótszym czasie i przestrzeni.

Ludzie przestali używać długich, pięknych słów lub zwrotów przejściowych, takich jak niemniej jednak, niezależnie od tego, że że ponieważ ich napisanie wymaga zbyt wielu stuknięć. Drugim powodem jest po prostu ludzkie lenistwo i niecierpliwość w pisaniu pełnych słów. Nie jest to jednak takie złe, ponieważ bezczynność była motorem postępu przez wiele stuleci.

Komunikację skrótową można porównać do swoistego tajnego kodu językowego między użytkownikami różnych czatów internetowych, mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych, takich jak Skype, WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger itp. Ten skrótowy kod jest również doskonałym sposobem na zabezpieczenie rozmowy w cztery oczy przed czyimś wtargnięciem.

Jedna z hipotez głosi, że większość skrótów pojawiła się, ponieważ nastolatki potrzebowały ukryć swoje prywatne rozmowy przed oczami rodziców. I są konkretne przykłady, które to potwierdzają:

 • PAW (Parents are watching)
 • PITR (Rodzic w pokoju)
 • PBB (Rodzic za plecami)
 • POMS (Rodzic za moim ramieniem)
 • KPC (Utrzymywanie rodziców w niewiedzy)
 • PAH (rodzic w domu).

Najbardziej szalone jest to, że dziś nasi rodzice używają skrótów z komunikatorów internetowych, aby rozmawiać ze swoimi przyjaciółmi. Czasami jednak ich wiadomości sprawiają, że się rumienimy, a nawet fofl (upadek na podłogę ze śmiechu).

Lista skrótów SMS-owych: 100+ najpopularniejszych skrótów internetowych

W zasadzie to właśnie millenialsi stworzyli i spopularyzowali używanie skrótów internetowych na czacie. Skróty popularnych słów, kombinacji słów, a nawet zdań stały się częścią tweetowania i komunikatorów internetowych. Czy zastanawiałeś się co oznacza NTH w wiadomościach tekstowych i dlaczego ludzie nie mogą po prostu powiedzieć "Nice to have!".

Oczywiście, możesz dołączyć do czatu i napisać zamiast TTYL lub OMG ich pełne warianty, np. Pogadamy później / O mój Boże. Twitter się nie zawiesi, a inni uczestnicy czatu nie będą używać przekleństw. W końcu jednak będziesz używać ich skróconych wariantów, aby nadążyć za innymi.

Aby ułatwić Ci naukę kolejnych skrótów i akronimów, pogrupowaliśmy je według podobnego schematu użycia. Upewnij się, że codziennie ćwiczysz angielski, aby zapamiętać nowe słowa i zwroty.

Wyrażanie emocji i uczuć

HIFW - Jak się czuję, kiedy

HIFW stał się jednym z najbardziej najczęstszych skrótów tekstowych w zabawnych, sarkastycznych memach i gifach na Twitterze, Instagramie i Facebooku. Istnieją dziesiątki gifów takich jak poniższy, opatrzonych hashtagiem HIFW na serwisach Imgur, GIPHY, GIFER itp.

Inny przykład z pełnymi słowami jest również często używany na blogach i w postach na FB.

TFW - To uczucie, kiedy. TFW - slang internetowy często pojawia się w podpisie do zdjęcia.

MFW - Moja twarz, kiedy

MRW - Moja reakcja, gdy

IFYP - Czuję twój ból

LOL - Śmieję się na głos

TNTL - Próbuję się nie śmiać

JK - Po prostu żartuję

IDC - Nie obchodzi mnie to

ILY - Kocham cię

IMU - Tęsknię za tobą

ADIH - Kolejny dzień w piekle

IDC - Nie obchodzi mnie to

ZZZ - Śpiący, znudzony, zmęczony

WYWH - Chciałabym, żebyś tu był

TIME - Łzy w moich oczach

BAE - Przed kimkolwiek innym

Możesz go użyć w odniesieniu do osoby, na której najbardziej Ci zależy. Np. Ja i mój BAE właśnie obejrzeliśmy kolejny odcinek Gry o Tron!

Oto inny przykład, który znalazłem na portalu Imgur.

SSDD - Te same rzeczy, inny dzień

QQ - Płacz

Dla mnie pochodzenie skrótu QQ jest naprawdę zaskakujące. Według Urban Dictionary, początkowo QQ oznaczało wyjście z gry Warcraft II poprzez naciśnięcie klawisza Alt+QQ. W ten sposób, gdy gracz zaczynał marudzić, inni proponowali mu QQ. Wkrótce słowo to zaczęto kojarzyć z płaczącymi oczami, a także używać go w wiadomościach tekstowych i tweetach.

FIMH - Na zawsze w moim sercu

BSAAW - Wielki uśmiech i mrugnięcie okiem

BWL - Pękający ze śmiechu

LMAO - Śmieję się do rozpuku

BFF: Najlepsi przyjaciele na zawsze

CSL - Nie mogę przestać się śmiać

Wyrażanie opinii i reakcji

IMO - Moim zdaniem Moim skromnym zdaniem

OMDB - Po moim trupie

NTH - Nice to have. co oznacza nth w wiadomości tekstowej

POV - Point of View

TBH - To be honest

FTW - Dla zwycięstwa

WTF

- What the f***

Ten i następne przykłady należą do skrótów slangu internetowego opisujących coś o najlepszej lub niskiej jakości (FTL). Jeśli powiesz, że coś jest FTWto może to być coś wspaniałego, niesamowitego, doskonałego itp.

FTL - Na straty

YNK - Nigdy nie wiadomo

SMH - Potrząsanie głową

Opisanie reakcji na coś głupiego, agresywnego, wrogiego, niesprawiedliwego itp.

SRSLY - Poważnie

YGTR - Dobrze trafiłeś

GMTA - Wielkie umysły myślą podobnie

Czasami jest mylony z GMAT (Graduate Management Admission Test); jednak ci, którzy przeszli przez te bolesne przygotowania do egzaminu, zawsze potrafią go odróżnić. Skrót, który odnosi się do wspólnego sposobu myślenia, stał się popularny, a nawet umieszczany jako nadruk na kubkach, poduszkach, koszulkach itp.

AYMM - Czy jesteś moją matką?

CWOT - Kompletna strata czasu

Zastrzeżenia

IANAL - Nie jestem prawnikiem

Następnym razem, gdy będziesz udzielać porad związanych z prawem na publicznym czacie, umieść na nim IANAL lub jego odpowiednik TINLA (To nie jest porada prawna), aby nie zostać posądzonym o udzielanie nielicencjonowanych konsultacji. W USA i innych krajach nawet niewielka rekomendacja dotycząca sposobu postępowania z majątkiem lub prowadzenia sprawy rozwodowej może zostać uznana za nieuprawnioną praktykę prawniczą.

AFAIK - O ile mi wiadomo

AFAIR - O ile pamiętam

AFAIC - Na ile mnie to interesuje

ASL - wiek, płeć, miejsce pobytu

AAMOF - W gruncie rzeczy

FWIW - dla tego, co jest warte

YMMV - Twoje zdanie może się różnić

IIRC - Jeśli dobrze pamiętam

DM - Bezpośrednia wiadomość

AFAICT - Z tego, co mogę powiedzieć

TL;DR - Za długie; nie przeczytałem

Możesz odpowiedzieć tym skrótem nie tylko po to, aby podkreślić, jak długi jest post, ale także aby wyjaśnić, że byłeś zbyt leniwy, by go przeczytać i po prostu zignorowałeś. Dlatego właśnie TL;DR oznacza również Zbyt leniwy; nie przeczytałem. Później zrodziło się z tego ToS; DR (Warunki korzystania z serwisu; nie czytałem). Jak być może wiecie, wiele osób pomija studiowanie tej części strony z powodu skomplikowanych terminów prawnych i długich zdań.

Znalazłem mnóstwo innych gifów i memów z tym skrótem.

Przyciąganie uwagi

IRL - W prawdziwym życiu

TIL - Dziś się nauczyłem

SOML - Historia mojego życia. Co oznacza SOML w SMS-ach? Najprawdopodobniej osoba porównuje historię innej osoby z własną sytuacją.

EMBM - Wczesne poranne spotkanie biznesowe.

J4F - Tak dla zabawy

JSYK - Tak, żebyś wiedział

FAWC - Dla każdego, kogo to obchodzi

RLRT - Real life retweet

OH - Podsłuchane

WUZUP - Co jest?

CS - Samobójstwo w karierze

DWH - W godzinach pracy

Ostrzeżenie i zalecenie

NSFW - Niebezpieczne dla pracy

Jeśli zobaczysz ten rodzaj skrótu przy konkretnym łączu, nie klikaj go. Najprawdopodobniej, akronim NSFW doprowadzi Cię do strony z treściami o charakterze seksualnym, nagością, brutalnością lub przemocą, których oglądanie jest zabronione w Twoim miejscu pracy.

NSFL - Niebezpieczne dla życia

Odnosi się do jeszcze bardziej obraźliwych i szokujących treści, które mogą spowodować szkody psychiczne.

SFW - Bezpieczne dla pracy

GRAS - Ogólnie uznawane za bezpieczne

NBD - Nic wielkiego

OC - Zawartość oryginalna

4AO - Tylko dla dorosłych

OP - Oryginalny plakat

Odnosi się do osoby, która jako pierwsza opublikowała post.

PPL - Ludzie

ICYMI - Na wypadek, gdybyś to przegapił

JIC - Tak na wszelki wypadek

NAGI - To nie jest dobry pomysł

GOI - Skończ z tym

RBTL - Czytaj między wierszami

AYOR - Na własne ryzyko

DIY - Zrób to sam

E123 - Łatwo jak raz, dwa, trzy

GAHOY - Złapać się za głowę

Prośba o przysługę lub radę

TMB - Odpisz mi na Twitterze

WTPA - Gdzie jest impreza?

DAE - Czy ktoś jeszcze?

PRT - Proszę retweetować

PTB - Proszę wysłać SMS-a zwrotnego

TIA - Z góry dziękuję

BUMP - Przywołaj mój post

Powiadomienia, życzenia, pozdrowienia, zamknięcia

OMW - W drodze

GRATZ - Gratuluję

GL - Szczęście

IDK - Nie wiem

TTYL - Do usłyszenia później

BRB - Zaraz wracam

W8 - Zaczekaj

NFS - Nie na sprzedaż

B4N - Do widzenia na razie

B@U - Wracam do ciebie

BBBG - Bye bye be good

BBIAS - Wrócę za chwilę

RUOK - Wszystko w porządku?

CYT - Do zobaczenia jutro

DBMIB - Nie przeszkadzaj mi, jestem zajęty

DM - Bezpośrednia wiadomość

GFN - Odszedł na chwilę obecną

AFK - z dala od klawiatury

Gotowy do użycia tych skrótów w SMS-ach?

Zawsze możesz znaleźć większa lista skrótów internetowych i innych skróconych słów w Internecie. Jednak nawet z tymi przykładami będziesz wystarczająco przygotowany, aby rozpocząć rozmowę na publicznym czacie. Zanim zaczniesz używać jakichkolwiek skrótów tekstowych z naszej listy, przejrzyj historię czatu. Jeśli okaże się, że w strumieniu rozmów pojawiają się tylko akronimy reakcji (lol, omg, lub takie symbole graficzne, jak ) oraz . - itp.), to lepiej nie nadużywać innych nieznanych przykładów. Co najważniejsze, nie należy posługiwać się akronimami i skrótami podczas oficjalnej rozmowy z prezesem firmy na firmowym czacie. W tym przypadku przyda się nasz artykuł na temat angielskiego w biurze, zawierający wskazówki, jak lepiej komunikować się w miejscu pracy.

Potrzebujesz pomocy w doskonaleniu znajomości języka angielskiego?
Sprawdź nasz przewodnik Jak uczyć się angielskiego!

Autor

Olga Polak

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować