Poliglota Olly Richards o tym, jak szybko nauczyć się języka [10 najważniejszych wskazówek]

15 marca 2022

Wielu z nas marzy o tym, by nauczyć się mówić w drugim języku lub - jeśli mamy szczęście i naprawdę ciężko pracujemy - potencjalnie w trzecim. Jednak umiejętność posługiwania się więcej niż trzema językami jest tak rzadka, że wydaje się wręcz nieosiągalna.

A jednak są wśród nas ludzie - poligloci, jak się ich nazywa - którzy są chodzącym, mówiącym dowodem na to, że nauczenie się mówienia pięcioma, sześcioma, siedmioma, a nawet ośmioma językami jest nie tylko możliwe, ale i bardziej osiągalne, niż mogłoby się wydawać.

Podczas ostatniego webinarium rozmawialiśmy z jednym z takich poliglotów, Olly Richardsem, próbując zebrać kilka praktycznych i skutecznych wskazówek, jak nauczyć się nowego języka od kogoś, kto ma w tym ogromne doświadczenie.

Oprócz tego, że znaosiem języków (francuski, hiszpański, portugalski, japoński, tajski, arabski, kantoński i włoski), Richards jest znany w sieci jako człowiek stojący za popularną stroną internetową Nauczę Cię Języka oraz twórca metody StoryLearning®. Sprawdźmy jego rady, jak szybko nauczyć się nowego języka.

10 wskazówek, jak szybko nauczyć się języka

Chcesz poszerzyć swoje horyzonty, ucząc się nowego języka? Nie ma lepszego sposobu, aby dowiedzieć się, jak coś zrobić, niż uzyskać poradę od kogoś, kto zrobił to z powodzeniem. W tym celu przedstawiamy 10 wskazówek dotyczących nauki języków obcych od Olly'ego Richardsa, któremu udało się to nie raz, nie dwa, ale aż osiem razy.

1. Zacznij od krótkich, prostych dialogów

Richards wierzy, że możliwe jest opanowanie języka w ciągu zaledwie 90 dni - tak jak zrobił to z włoskim. tak jak on to zrobił z włoskim - zaczynając od czytania i słuchania opowiadań. Ale jak to zrobić, kiedy jest się tak nowym użytkownikiem języka, że prawie nic się z niego nie rozumie? Richards mówi: "Na początku musisz używać materiałów, które są bardzo, bardzo proste".

W ciągu pierwszego tygodnia, nawet jeśli będziesz czytał tylko krótkie, proste dialogi, które możesz znaleźć w podręczniku do nauki języka dla początkujących, to i tak będziesz miał styczność ze 100 lub 200 słowami, które stanowią 50% języka.

Możesz zacząć od tworzenia własnych prostych dialogów, korzystając z naszego przewodnika, lub skorzystać z te listy zwrotów jako inspirację.

2. Koncentracja na zrozumiałych danych wejściowych

Jeśli Twoim celem jest szybka nauka języka, kluczowe jest zapoznanie się z koncepcją zrozumiałego wkładu, czyli "ideą, że powinieneś czytać lub słuchać na swoim poziomie lub nieco powyżej".

Jeśli więc dopiero zaczynasz naukę hiszpańskiegoto prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na oglądanie całego filmu po hiszpańsku. Zamiast tego, na każdym etapie nauki języka będziesz chciał znaleźć materiał, który jest nieco powyżej Twojego poziomu.

Bardzo szybko zaczniesz rozumieć więcej niż myślisz i będziesz gotowy, aby zacząć czytać materiały niefabularne lub opowiadania. Czytając, uzyskuje się dostęp do wszystkiego, co jest potrzebne do zrozumienia materiału; można uczyć się we własnym tempie, wyławiając przy tym słownictwo, którego się nie zna. Opowiadania są skuteczne zwłaszcza dlatego, że ich struktura jest uniwersalna, co daje podstawę, którą już rozumiesz.

Poza tym historyjki pozwalają doświadczyć czegoś, co angażuje cały mózg w proces uczenia się, a nie tylko lewą półkulę mózgową, która może być zaangażowana, gdy uczysz się tylko gramatyki. Nauka poprzez opowiadania jest bardziej naturalna, podobna do tego, w jaki sposób rodzimi użytkownicy języka uczą się swojego własnego języka.

Wybierz więc materiał do czytania, który lubisz. Jeśli będzie to dla Ciebie dobra zabawa, na pewno sobie poradzisz.

3. Bardzo wcześnie ucz się wymowy

W przypadku języków obcych zawsze można nauczyć się więcej słownictwa i więcej gramatyki, ale jednej rzeczy nie da się później poprawić - wymowy. Dlatego Richards jest "przekonany, że jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić z nowym językiem, jest nauka wymowy, ponieważ o wiele łatwiej jest ją opanować na początku, niż później próbować ją poprawić".

Jak mówi Gabriel Wyner w swojej książce Fluent Forever,

Spotkałem się z trzema podstawowymi kluczami do nauki języków obcych:
1. Najpierw naucz się wymowy
2. Nie tłumacz
3. Stosuj systemy powtarzania z odstępem czasowym

Jak można ćwiczyć wymowę? Najlepszym sposobem jest uczenie się z native speakerami, aby usłyszeć, jak oni wymawiają dane rzeczy, a następnie naśladować ich, powtarzając w kółko te same dźwięki, aż poczujesz, że są one naturalne w Twoich ustach.

4. Czytaj mądrze, a nie powszechnie

Oczywiście, choć czytanie jest tak ważne w nauce języka, nie wszystkie sposoby czytania są jednakowe. Richards podaje kilka konkretnych wskazówek dotyczących czytania w języku obcym.

  • Przeczytaj rozdział od początku do końca i postaraj się zrozumieć jak najwięcej.
  • Wróć i przeczytaj rozdział jeszcze raz
  • Teraz możesz wyszukać słowa, które powtarzają się w całym rozdziale
  • Przejdź do następnego rozdziału
  • Powtórzenie:

Ponadto warto zawęzić zakres materiału do czytania. Skup się na wyborze odpowiednich książek, najlepiej takich, które są związane z Twoim hobby i zainteresowaniami. Olly Richards radzi: "Jeśli na przykład bardzo lubisz ogrodnictwo, poszukaj książek o ogrodnictwie w języku docelowym".

Chodzi o to, aby uczyć się rzeczy, które chcesz i masz wewnętrzną motywację, aby je zrozumieć. W przeciwieństwie do wielu powszechnych sugestii, Richards zaleca nie Richards odradza używanie serii o Harrym Potterze do nauki języka, ponieważ jest ona pełna dziwnego słownictwa, którego nie użyjesz w prawdziwym życiu - chyba że jesteś czarodziejem.

5. Wczesne rozpoczęcie mówienia

Choć wiele wskazówek dotyczyło materiału wejściowego, nie zapominajmy o kluczowym znaczeniu mówienia. Przecież Richards, który nauczył się włoskiego w 90 dni, spędził cały drugi i trzeci miesiąc na mówieniu po włosku.

W związku z tym, jeśli chcesz szybko nauczyć się języka, Richards zaleca, aby już w drugim miesiącu zacząć mówić i prowadzić codzienne rozmowy. Wyjaśnia: "To trochę wcześniej, niż normalnie bym zalecał, ale ponieważ naszym celem jest szybkie mówienie, musimy zacząć".

Istnieje wiele możliwości nauki nowego języka, nawet jeśli nie możesz wyjechać do kraju, w którym mówi się tym językiem. Można wziąć udział w wymianie językowej, skorzystać z aplikacji do wymiany językowej Można też skorzystać z usługi takiej jak Preply, która umożliwia codzienne lekcje indywidualne z korepetytorem językowym.

6. Zanurz się w języku

Kiedy już wyćwiczysz umiejętność "wydobywania języka z ust i mówienia nim", musisz zacząć robić te same rzeczy, co wcześniej, "na sterydach". Chodzi o to, by rozmawiać z jak największą liczbą osób i przyswajać jak najwięcej informacji językowych poprzez czytanie i słuchanie.

Aby jak najbardziej zanurzyć się w języku obcym w swoim domu, bez konieczności podróżowania do obcego kraju, należy znaleźć sposób na wprowadzenie języka docelowego do swojego życia. Jak już wspomnieliśmy, bardzo pomocne może być uczenie się wokół własnych zainteresowań, aby utrzymać zaangażowanie i zainteresowanie podczas nauki języka.

Więcej wskazówek na temat tworzenia środowiska sprzyjającego zanurzeniu się w języku obcym w domu znajdziesz w tym artykule.

7. Ucz się jednego języka na raz

Jako poliglota, który sam nauczył się mówić w ośmiu językach, Richards najczęściej zadaje pytanie: "Jak mogę uczyć się więcej niż jednego języka w tym samym czasie?".

Jego rada? "Nie rób tego... Spójrzmy prawdzie w oczy, nauka jednego języka sama w sobie jest wystarczająco trudna, prawda? Istnieje bezpośrednia zależność między koncentracją a ilością nauki". Im bardziej skupiasz się na nauce, im więcej czasu poświęcasz danemu językowi, tym szybciej się uczysz. Dodanie drugiego języka tylko podzieli Twój czas i uwagę.

Jeśli jednak naprawdę chcesz uczyć się dwóch języków jednocześnie i nie zależy Ci na szybkości, Richards zachęca Cię do tego, o ile rozumiesz, że "to Cię spowolni". A jeśli zależy ci na nauce dwóch różnych języków jednocześnie, staraj się wybrać dwa języki, które bardzo się od siebie różnią (np. hiszpański i japoński), aby uniknąć pomyłek.

8. Skoncentruj się na prawdziwej, skoncentrowanej nauce... a nie na tanich chwytach

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co wymaga ciężkiej pracy, w publicznej dyskusji na temat szybkiej nauki języka nie brakuje mitów i dróg na skróty. Prawda jest jednak taka, że w przypadku nauki języków obcych nie osiągniesz rezultatów, wkładając w to minimum wysiłku.

Czy można więc uczyć się języka podczas snu, czy też jest to strata czasu? Richards nie waha się odpowiedzieć: "Strata czasu".

Rozumiem... przejdźmy dalej.

9. Wyłączanie napisów podczas oglądania telewizji

Innym popularnym "hackiem" na naukę języków jest oglądanie telewizji i filmów w danym języku. W rzeczywistości Richards nie jest zwolennikiem tej metody jako podstawowego formatu nauki języka. Jego zdaniem "filmy nie są zbyt wygodnym formatem", ponieważ są długie i widzimy na ekranie tylko jedno zdanie na raz, w przeciwieństwie do książki, którą można łatwo czytać, czytać i jeszcze raz czytać. W związku z tym Richards nie jest wielkim fanem filmów "jako głównego narzędzia do nauki".

W związku z tym, jeśli zamierzasz oglądać filmy lub telewizję w języku obcym jako dodatkowe narzędzie do nauki, lepiej wyłącz napisy. Bo kiedy włączysz napisy, już nie słuchasz, tylko czytasz. A jeśli czytasz film po angielsku, nie nauczysz się zbyt wiele w języku obcym, prawda?

Wniosek? "Nie łudź się, że oglądając film przez dwie godziny, robisz duże postępy w nauce języka, bo niestety tak nie jest".

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź teraz mojego korepetytora online
  • 1456 opinii, "Doskonały"

10. Tolerancja dla niejednoznaczności".

Możesz być nieco zszokowany pomysłem, że osoba może nauczyć się nowego języka do poziomu konwersacyjnego w ciągu trzech miesięcy. Dla większości z nas trwa to znacznie dłużej. Czyż nie?

Na pytanie, co sprawia, że nauka języka trwa dłużej niż powinna lub musi, Richards wyjaśnia, że uczący się języka muszą mieć dużą "tolerancję na niejednoznaczność". Oznacza to, że musisz pogodzić się z milionami rzeczy, których nie rozumiesz podczas nauki języka.

Sprawdzanie każdego pojedynczego słowa w tekście, którego nie rozumiesz, jest po prostu zbyt nieefektywne i zabiera zbyt dużo czasu.

Jeśli jednak masz dużą tolerancję na niejednoznaczność, tak jak osoby dobrze uczące się języka, możesz czuć się komfortowo, będąc nieco zagubionym. Tolerując niejednoznaczność, uwalniamy się od konieczności trzymania się podstaw, a jednocześnie jesteśmy otwarci i ciekawi języka, aby dowiedzieć się więcej.

Największym błędem, jaki można popełnić, jest upieranie się, że wie się wszystko.

Nauka języka może trwać tyle czasu, ile potrzebujesz

Chociaż te dziesięć wskazówek od Richardsa koncentruje się na pomocy w nauce języka w zawrotnym tempie, są one równie istotne i przydatne dla osób, które są w stanie i chcą poświęcić swój czas na naukę języka docelowego.

Ponieważ, o ile nie masz dobrego powodu, aby wyznaczyć sobie cel nauczenia się nowego języka w 90 dni, nie ma powodu, aby zbytnio stresować się szybką nauką języka. Jeśli musisz z kimś konkurować, konkuruj z osobą, którą byłeś wczoraj, a nie z kimś z zewnątrz.

Ciesz się z małych, stopniowych postępów, które są podstawą nauki języka. W końcu najlepsze sposoby nauki języka to te, które działają na Twoją korzyść. Ciesz się więc tym procesem!

Autor

Bartosz Marusarz

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować