Z San Diego do Barcelony: Podróż nauczycielska Elizabeth

8 kwietnia 2022

Elizabeth Zollars jest nauczycielką języka angielskiego online. Pochodzi z San Diego w Kalifornii, ale studiowała antropologię w Waszyngtonie i specjalizowała się w TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages).

Przyznaje się do głębokiego zamiłowania do podróży... i tacos. "Mogłabym jeść tacos codziennie do końca życia i nigdy by mi się nie znudziły" - mówi. "Jestem z San Diego do samego rdzenia".

Swoją drugą miłość - nauczanie - odkryła podczas programu wymiany uniwersyteckiej w Tajlandii. "Miałam okazję pracować z grupą młodych studentów. Następnie pojechaliśmy do Myanmaru, gdzie pracowałam z dorosłymi uczniami" - opowiada.

To doświadczenie otworzyło jej oczy na możliwość nauczania i podróżowania w tym samym czasie. Po powrocie na studia wiedziała już dokładnie, co chce robić. Zdobyła certyfikat TESOL, a na ostatnim roku studiów złożyła podanie o przyjęcie do Auxiliar Auxiliar.

"Program ten polega na przydzieleniu Cię do losowo wybranej szkoły w Hiszpanii - ja dostałam pracę w Almerii, na południu kraju, jako asystentka językowa i kulturowa" - opowiada. Spakowała się więc i trzy lata później nie oglądała się za siebie.

Obecnie Elizabeth mieszka w Barcelonie i ma wypełniony grafik nauczaniem studentów online za pośrednictwem Preply. W tym wywiadzie rozmawiamy z Elizabeth o jej podróży w kierunku nauczania i o tym, jak się przystosowała, aby odnieść sukces jako korepetytor online.

Nauczanie polega na nawiązywaniu kontaktów z ludźmi

Elizabeth mówi, że zawsze lubiła pracować z ludźmi i nawiązywać z nimi relacje. "Im więcej mam doświadczenia w nauczaniu, tym bardziej przekonuję się, że fajnie jest być częścią procesu uczenia się kogoś innego" - mówi. "Moi uczniowie to naprawdę interesujący ludzie - uwielbiam słuchać o ich pracy, życiu, różnych krajach i kulturach".

Większość uczniów Elizabeth to osoby dorosłe. "Wygospodarowują ten czas w swoim grafiku, a ja naprawdę doceniam ich zaangażowanie" - mówi.

Wielu z nich planuje przeprowadzkę do krajów anglojęzycznych. Inni mają nadzieję nabrać pewności siebie w mówieniu po angielsku w pracy, a jeszcze inni po prostu uwielbiają uczyć się języków.

"Inspiruje mnie ich zapał do nauki".

Przejście na nauczanie online

Przed pandemią Elizabeth miała doświadczenie jedynie w nauczaniu bezpośrednim, więc decyzja o rozpoczęciu udzielania korepetycji online nie była łatwa.

"Byłam w okresie zaprzeczania i nie mogłam się doczekać powrotu do klasy. W miarę upływu czasu zdałam sobie sprawę, że będę musiała znaleźć pracę gdzie indziej" - mówi. "Udzielanie korepetycji to mój zestaw umiejętności i mając przed sobą niepewną przyszłość, zaczęłam szukać innych sposobów, aby to robić" - mówi.

"Byłam bardzo zdenerwowana, że decyduję się na nauczanie przez Internet. Przez jakiś czas odkładałam to na później, ale mój chłopak zawsze mnie zachęcał". Na początku wiele z platform korepetycji online, które znalazła, nie odpowiadało jej potrzebom.

Ale wtedy odkryła Preply.

Pomaganie właściwym uczniom w znalezieniu Ciebie

"Na Preply mogłam ustawić swoje preferencje i poznać różnych uczniów. Czułam, że jest to rozwiązanie odpowiednie dla mnie, ponieważ bardzo podobał mi się pomysł, aby to uczeń wybierał nauczyciela" - mówi.

Elizabeth mówi, że możliwość nagrania filmu wprowadzającego pomaga potencjalnym uczniom lepiej poznać Twoją osobę.

"Takie małe rzeczy są ważne i pomagają ludziom Cię poznać. Kiedy już zobaczą Twój profil i obejrzą filmik, być może zauważą, że macie wspólne zainteresowania, a może masz osobowość, która im odpowiada". Kiedy więc zgodzisz się z kimś współpracować, wiesz, że to już dobry początek".

Jednocześnie, jak mówi, możliwość określenia preferencji oznacza, że można zawęzić grupę docelową. Elżbieta wymienia dostępność czasową, powiat, z którego pochodzi korepetytor, inne języki, którymi się posługuje, oraz "specjalności". Na przykład, studenci mogą wybrać przygotowanie do testów, akcenty regionalne, Business English kontra General English itd.

"Jest to naprawdę fajne, ponieważ na innych platformach, które oglądałem, nie ma znaczenia, jakie masz doświadczenie lub z czym czujesz się najlepiej - możesz pracować z dziećmi lub dorosłymi i to wszystko - nie ma tu żadnego procesu filtracji".

Co więcej, wiele innych platform nauczania automatycznie przypisuje Cię do konkretnych osób. "To może być kłopotliwe" - kontynuuje. "Ale w przypadku Preply wiesz, że uczeń sam dokonał wyboru". Dla Elizabeth oznacza to, że może czuć się swobodnie z każdym nowym uczniem.

Pokonywanie wyzwań związanych z nauczaniem online

Kiedy zaczynasz uczyć online, wkraczasz w zupełnie inny rodzaj przestrzeni edukacyjnej - i mimo swojego doświadczenia w nauczaniu, Elizabeth mówi, że początki nie były zbyt łatwe.

"W ciągu pierwszych kilku miesięcy czułam się tak, jakbym 'udawała, że mi się uda'. Chyba byłam trochę przerażona pomysłem robienia wszystkiego wirtualnie" - mówi.

"Szczerze mówiąc, czułam się trochę niezręcznie. Nie wiedziałam, jak korzystać z platformy internetowej. Chciałam wiedzieć, jak wyszukiwać materiały, dzielić się multimediami i jak być atrakcyjną w sieci".

Kilka pierwszych lekcji próbnych również stanowiło dla niej wyzwanie, ale szybko nauczyła się, jak do nich podejść. "Lekcje próbne z dorosłymi profesjonalistami trochę mnie onieśmielały, ponieważ wcześniej pracowałam z dziećmi" - mówi.

Co zrozumiałe, Elizabeth czuła, że chce na tych lekcjach pokazać więcej swojego stylu nauczania. A to było trudne do zrealizowania.

"Na początku czułam, że muszę się spieszyć i wszystko upchnąć w lekcjach wprowadzających. Lekcja próbna ma na celu poznanie celu, zainteresowań, hobby i informacji, które będą przydatne w kolejnych lekcjach. Kiedy zdałam sobie z tego sprawę, wszystko zaczęło działać sprawniej".

Elizabeth dodaje: "Gdybym mogła cofnąć się w czasie do moich pierwszych zajęć, powiedziałabym, żeby się zrelaksować i poznać daną osobę".

Satysfakcjonujące doświadczenie w nauczaniu online

Nauczanie online było dla Elżbiety satysfakcjonującym doświadczeniem. "Mam tendencję do uczenia osób o wyższym poziomie zaawansowania. Na początku trudniej jest zauważyć rozwój i postępy, ponieważ są oni już całkiem dobrzy. Ale po kilku miesiącach, gdy moi uczniowie uświadamiają sobie, o ile bardziej są pewni siebie, dostrzegają wartość zajęć - a ja oczywiście jestem dumna z ich osiągnięć".

Klasa internetowa to także miejsce dość osobiste. "Z niektórymi uczniami rozmawiam cztery dni w tygodniu po półtorej godziny dziennie" - mówi. "Słyszę o ich dniach i rodzinach".

To był niesamowity czas nauczania online i jest bardzo szczęśliwa, że zdecydowała się na ten krok. Magii temu wszystkiemu dodają małe momenty.

"Jeden z moich uczniów zapomniał, że ma zajęcia i nie było go, gdy zadzwoniłam. Zabrał mnie więc na pieszą wycieczkę po swoim mieście w Estonii!".

Inny z uczniów Elizabeth jest byłym olimpijczykiem. "Na jednych zajęciach pokazał mi wszystkie swoje medale z judo" - opowiada.

Rady dla początkujących korepetytorów online

Pierwszą radą, jakiej udziela Elżbieta, jest ustawienie preferencji dotyczących rezerwacji (dni i godzin, w których jest się dostępnym).

"Pierwszego dnia na platformie popełniłam duży błąd. Założyłam swój profil, ale zapomniałam o preferencjach dotyczących rezerwacji. Byłam na kawie z moim chłopakiem, gdy nagle mój telefon zaczął brzęczeć.

"Zobaczyłam, że mam zarezerwowanych na ten dzień siedem lekcji próbnych, a ja nie miałam nic przygotowanego!".

Udziela również rozsądnych rad dotyczących udzielania korepetycji osobom indywidualnym. "W przypadku uczniów indywidualnych chodzi o to, że nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich. Wszyscy uczniowie mają różne cele, zainteresowania i style uczenia się. Zawsze poprawiam i dodaję nowe elementy do moich planów lekcji, dostosowując je do potrzeb różnych uczniów". Zaleca poznanie swoich uczniów i dostosowanie się do ich potrzeb.

"Po sześciu miesiącach należy sprawdzić, jakie są ich cele. Czasami ich cele się zmieniają. Może nie zależy im już na nauce konkretnej umiejętności. Może robią to po prostu dla zabawy - i to będzie miało wpływ na to, jak będą wyglądały poszczególne lekcje".

Dowiedz się więcej o zostaniu korepetytorem online w Preply

Jak widać z podróży Elizabeth, pełnoetatowa praca jako korepetytor online w Preply jest nie tylko możliwa, ale również satysfakcjonująca.

Czas, który poświęciła na poznanie swoich uczniów, został dobrze wykorzystany - z każdą lekcją rozwija swój styl nauczania i widzi, jak jej uczniowie stają się coraz silniejsi.

Prawie 50 000 tysięcy korepetytorów zaufało Preply. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz dostać praca korepetytora online z nami.

Autor

Olga Polak

Redakcja sudowia.com.pl

To może Cię zainteresować